Z kanadyjskim paszportem do Europy? Trzeba będzie się rejestrować!

Kanada Series Top News marz 11, 2019 at 4:00 pm

Screen Shot 2019-03-11 at 10.38.14Kanadyjczycy, Amerykanie i Brytyjczycy będą musieli wkrótce internetowo potwierdzać zezwolenie na podróż do krajów Unii Europejskiej.

Unia zatwierdziła ten nowy system – analogiczny do wymogów USA i Kanady w ruchu bezwizowym – już jesienią zeszłego roku. Wejdzie w życie od 2021 r.

Komisja Europejska – przy poparciu krajów Unii – zaproponowała system ETIAS (European Travel Information and Authorisation System) już w 2016 r., a Parlament Europejski i Rada UE (ministrowie krajów UE) ostatecznie zatwierdziły go we wrześniu 2018 r. Ma wejść w życie od 2021 r.

Chodzi o wprowadzenie nowego wymogu dla obywateli tych wszystkich krajów, którzy nie potrzebują wizy, by wjechać do Unii Europejskiej (a w zasadzie do unijnych krajów strefy Schengen). Dotyczy to zatem m.in. mieszkańców Kanady i USA.

Dzięki temu podróżni z Kanady, włącznie z dziećmi (podróżujący z paszportem kanadyjskim) będą musieli składać wniosek przez internet o pozwolenie na wjazd do Unii.

Formularz systemu ETIAS (podobnie jak kanadyjski system ETA) oprócz podstawowych danych osobowych będzie wymagać odpowiedzi na pytania m.in. o historię ewentualnych deportacji z krajów UE i o karalność.

W większości przypadków wypełnienie formularza ETIAS będzie formalnością. Szacuje się, że około 95% wnioskujących dostanie internetowo potwierdzenie na wjazd już po kilku minutach od wypełnienia go. ETIAS będzie bowiem podłączony do kilku europejskich baz danych, w tym do komputerów Europolu. I porównanie danych z tych baz, które powinno wystarczyć w przypadku przeważającej większości podróżnych, będzie się dokonywać automatycznie.

Więcej - TUTAJ.