Przechodnie pod szczególną ochroną policji

Lokalnie Top News marz 12, 2019 at 10:00 am

aapiesi2

Torontońska policja rozpoczęła tygodniową akcję bezpieczeństwa drogowego kładąc szczególny nacisk na zerową tolerancję na wszelkie, nawet drobne uchybienia w przestrzeganiu przepisów ruchu ulicznego.

Chodzi głównie o ochronę pieszych. Od początku roku odnotowano na ulicach miasta aż dziewięć śmiertelnych potrąceń.

Dlatego policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców, które mogą powodować obrażenia przechodniów. Są to przede wszystkim nadmierna prędkość, rozproszona jazda, kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz agresywny sposób prowadzenia pojazdu.

Rzecznik policji powiedział, że podczas gdy niektóre kolizje drogowe były nieuniknione, wypadkom, w których ginęli piesi lub byli poważnie ranni, można było zapobiec.

- Zero obrażeń i zgonów na naszych drogach to liczba, do której wszyscy powinniśmy dążyć. Zbyt często na ulicach ginie bezbronny użytkownik drogi – powiedział rzecznik.

Warto dodać, że kampania na rzecz bezpieczeństwa drogowego pojawia się w obliczu rosnącej liczby zgonów pieszych, z dziewięcioma śmiertelnymi ofiarami na ulicach Toronto od początku roku. W 2018 roku zginęło 41 osób, co sytuuje ten rok jako jeden z najbardziej tragicznych w historii.

Według statystyk piesi stanowią ponad połowę wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na ulicach miasta.

Aby temu zapobiec, miasto w zeszłym roku zwiększyło wydatki na plan pod kryptonimem Vision Zero, który miał na celu wyeliminowanie wszystkich zgonów związanych z ruchem drogowym, ale jego krytycy, w tym burmistrz John Tory, twierdzą, że niewiele plan się nie sprawdził, nie spowolnił bowiem tempa wzrostu śmiertelnych kolizji.