Uziemiono wszystkie Boeingi 737 

Kanada Top News marz 13, 2019 at 4:00 pm
zz air 1

Boeing 737 Max 8 z floty Air Canada

Kanada dołącza do grupy państw, które wprowadziły zakaz lotów dla Boeingów 737 MAX 8. Wcześniej taki zakaz wprowadzono m. in. w całej Europie.

Linie Air Canada odwołały jako pierwsze niektóre połączenia do Wielkiej Brytanii, obsługiwane przez samoloty Boeing 737 Max 8 na skutek niedzielnej katastrofy w Etiopii, która była już drugą katastrofą z udziałem takiego samolotu w okresie 5 miesięcy. Tuż potem podobną decyzję podjęły linie WestJet i SunWing.

Air Canada – częściowo pod naciskiem opinii publicznej – odwołała m. in. loty z Halifaxu i St. John’s i zmieniła rezerwacje pasażerom za pośrednictwem swoich centrów w Montrealu, Ottawie i Toronto. Wcześniej postąpiło podobnie wiele innych krajów, m. in. Australia i Wielka Brytania. Unia Europejska podjęła we wtorek decyzję o zawieszeniu lotów tego typu samolotu na terenie całej Europy.

Kanadyjski minister transportu Marc Garneau przekonywał we wtorek, że taki zakaz w Kanadzie byłby przedwczesny, dopóki śledczy nie zdobędą więcej informacji na temat przyczyny katastrofy Ethiopian Airlines, w której zginęło 157 osób.

Dzisiaj jednak podjęto decyzję o całkowitym wstrzymaniu lotu tych maszyn w kanadyjskiej przestrzeni powietrznej.

Jak powiedział minister na konferencji prasowej w Ottawie, urzędnicy otrzymali nowe informacje o możliwych przyczynach katastrofy, które sugerują, ze może ona być związana z wadliwymi systemami bezpieczeństwa, zainstalowanymi w maszynach Boeinga.

W Polsce trzy zastępcze samoloty już włączono do floty polskiego LOT-u, a czwarty został zarezerwowany. Maszyny te mają zastąpić Boeingi 737 MAX, uziemione po katastrofie w Etiopii. Ceny biletów pozostaną bez zmian.

Wypożyczone maszyny to Boeingi 737-800 NG, podobne do tych uziemionych. Pochodzą z dwóch wypożyczalni – GetJet i Go2Sky.

Boeing 737 MAX z lotniska w Addis Ababa wystartował w niedzielę 10 marca o godzinie 8:38 czasu lokalnego. Zaledwie 6 minut później wieża straciła z nim kontakt. Na pokładzie samolotu lecącego do Nairobi znajdowało się 157 osób z 33 państw. W tym 18 obywateli Kanady i dwóch obywateli Polski.. Przyczyna katastrofy na razie nie jest znana.

Taki sam Boeing 737 rozbił się w październiku 2018 roku. Należał do indonezyjskich linii lotniczych. Jak ustalono, winę za katastrofę ponosił źle działający system bezpieczeństwa.

Więcej - TUTAJ.