Kanada wciąż zainteresowana polskim mięsem

Rynek Top News marz 18, 2019 at 12:30 pm

zz mieso3Rynki Kanady oraz Stanów Zjednoczonych to realna perspektywa rozwoju eksportu polskiego mięsa, głównie wieprzowiny. Kanada boi się afrykańskiego pomoru świń ale importuje…

 Z udziałem importerów i dystrybutorów mięsa z Kanady i USA odbyło się w Warszawie seminarium seminarium pod hasłem „Wysoka jakość europejskiego mięsa – tradycja i pasja”. Konferencja została zorganizowana w ramach kampanii “Mięso o europejskiej jakości” finansowanej ze środków UE przy wsparciu krajowych funduszy.

Rynki kanadyjski i amerykański charakteryzują się nie tylko dużą liczbą konsumentów, ale również wysokim spożyciem wieprzowiny i wołowiny. To czołówka największych światowych importerów żywności.

Sabina Klimek, wiceprezes Polish American Chamber of Commerce North East powiedziała, że USA to nie tylko rynek perspektywiczny, ale przede wszystkim wymagający i trudny z uwagi na odmienne procedury obowiązujące w rożnych stanach.

Z kolei Jason Goldstein z Rang Patagonian, Grass-fed Beef podkreślił, że Ameryka jest zainteresowane polskim mięsem, ponieważ ma poważny problem z antybiotykami i hormonami wzrostu nagminnie stosowanymi w hodowli. W Polsce nie używa się hormonów wzrostu, a standardy dotyczące antybiotyków są wyśrubowane.

- Chcemy jeść zdrową wołowinę od bydła żyjącego w dobrych warunkach, utrzymywanego na pastwisku, żywionego zielonką – mówił Jason Goldstein, potwierdzając, że polskie mięso ma dobrą opinię wśród przedstawicieli delegacji USA i Kanady.

Kilkadziesiąt różnych polskich firm i ich filie mają prawo eksportowania mięsa do Kanady (pełna lista – TUTAJ). W przypadku wieprzowiny są to przeważnie żeberka.

Kanada kontynuuje import mięsa z Polski mimo odnotowania przypadków afrykańskiego pomoru świń. Przez pierwsze 11 miesięcy 2018 r. Kanada importowała wieprzowinę z Polski za ponad 25 milionów dolarów – według danych z Agriculture Canada.

Al Mussell, ekonomista zajmujący się kanadyjskim przemysłem hodowlanym twierdzi jednak, że import wieprzowiny z Polski stanowi zagrożenie.

- Mój koledzy informują mnie, że wieprzowina z Polski przychodzi w stanie zamrożonym zgodnie z kodami HS, w przeciwieństwie do mięsa przegotowanego – mówi Mussell, kierownik badań w Agri-Food Economic Systems w Guelph (Ontario). - To lekkomyślność. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje. 

Rząd federalny jest także zaniepokojony zagrożeniem ASF (afrykańskim pomorem świń). Dlaczego więc prowadzi import z Polski?

Gary Stordy, dyrektor z Canadian Pork Council mówi, że Kanada zezwala na import polskiej wieprzowiny tylko ze stref wolnych od afrykańskiego pomoru świń. Mięso jest bowiem podwójnie testowane. Tam i tu.

zz miesoMussell jednak twierdzi, że wszystko sprowadza się wyłącznie do zaufania. Kanada wierzy, że Polska ma tę chorobę pod kontrolą.

Ponadto minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau ogłosiła przeznaczenie 31 milionów dolarów finansowania w celu zwiększenia liczby psów tropiących w portach lotniczych Kanady w celu zapobiegania nielegalnie importowanym produktom mięsnym.  Finansowanie to pozwala stworzyć 24 dodatkowe zespoły psów tropiących, zwiększając ich łączną liczbę do 39.

Więcej - TUTAJ.