Kolejna zmiana w rządzie federalnym

Kanada Top News marz 18, 2019 at 4:00 pm
Premier Justin Trudeau i Joyce Murray po jej zaprzysiężeniu w Ottawie

Premier Justin Trudeau i Joyce Murray po jej zaprzysiężeniu w Ottawie

Premier Justin Trudeau obsadził wakujące miejsce w swoim gabinecie. Prezesem Rady Skarbu (ministerstwa skarbu) została liberalna posłanka Joyce Murray z Kolumbii Brytyjskiej. To już trzecia zmiana w rządzie w ostatnich miesiącach.

64-letnia Joyce Murray objęła fotel po rezygnacji Jane Philpott, posłanki z Ontario, która podała się do dymisji z powodu kontrowersji wokół giganta budowlanego SNC-Lavalin.

W styczniu Justin Trudeau przeniósł minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould do resortu spraw weterańskich, mianując na jej miejsce Davida Lamettiego. Następnie premier dokonał zmian, aby wypełnić pusty fotel po  Wilson-Raybould po tym, gdy opuściła ona gabinet, ponieważ - jak twierdziła – wywierano na nią naciski w celu wstrzymania procesu sądowego przeciwko SNC-Lavalin w sprawie korupcji i oszustw związanych z kontraktami tej firmy w Libii.

Kilka dni po tym przetasowaniu zrezygnowała Jane Philpott twierdząc, że straciła zaufanie do Trudeau w sprawie SNC-Lavalin.

Nominacja Murray na stanowisko w gabinecie to awans z funkcji sekretarza parlamentarnego. Pozwala także premierowi Trudeau utrzymać równowagę płci wokół stołu gabinetowego. Wcześniej Murray była ministrem w prowincyjnym rządzie B.C. Należała też do garstki posłów, którzy w 2012 roku ubiegali się o przywództwo partii liberalnej.

Treasury Board jest mniej ważnym ministerstwem, zajmującym się działaniami rządu, ale jego akcje mogą zagrozić skandalem jeśli dojdzie do niefortunnego zarządzania środkami federalnymi.

W zeszłym miesiącu Joyce Murray doświadczyła poważnych problemów rodzinnych, kiedy jej syn musiał być ewakuowany medycznie z Meksyku do Vancouver po ciężkich obrażeniach, jakich doznał podczas miesiąca miodowego w Cancun. Spadł tam z dużej wysokości, doznał wielu złamań i przeszedł poważną operację w Meksyku.

Joyce Murray ma dwóch synów i córkę ze związku ze swoim mężem, Dirkiem Brinkmanem. Oboje założyli w 1979 roku przedsiębiorstwo Brinkman Group, zajmujące się sadzeniem drzew.

Więcej - TUTAJ.