Duży kłopot z kubkami po kawie

Lokalnie Top News marz 19, 2019 at 6:00 am

aakubki3

Władze Toronto pracują nad strategią mającą na celu zmniejszenie ilości odpadów na składowiskach śmieci. Nie wykluczają możliwości wprowadzenia nowych opłat lub podwyższenia starych.

Jednorazowe pojemniki na wynos, w tym kubki z gorącymi napojami, to przykłady odpadów, które stanowią problem dla miasta. Przedmioty z resztkami jedzenia wewnątrz i kubki po gorących napojach z plastikowymi powłokami nie mogą być poddane recyklingowi i muszą być umieszczone w śmieciach.

Według ujawnionych przez służby miejskie mieszkańcy Toronto generują ponad tysiąc ton odpadów papierowego kubków po kawie rocznie.

aakubki

Pracownicy miasta prowadzą publiczne konsultacje w celu opracowania strategii zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach. Jedną z opcji są dodatkowe opłaty lub podatek od jednorazowych plastików na wynos. Radny Gord Perks nazwał to „drugim najlepszym wyborem”. Zdaniem radnego najlepszym wyjściem byłoby nakłonienie producentów tych opakowań do produkcji kubków nadających się do recyklingu.

- Powinni zostać zmuszeni do zaprojektowania produktu lub pakietu produktów, które będą mogły zostać poddane recyklingowi w istniejącym systemie – powiedział Perks.

Inni radni zastanawiają się, w jaki sposób opłata za jednorazowe plastiki na wynos wpłynęłaby na gospodarkę.

- Rano kupuję kubek kawy. Będę musiał zapłacić kolejne pięć centów? Ile razy konsument będzie tym nowym podatkiem trafiony? – powiedział radny James Karygiannis.

- Chcemy, aby biznes rozwijał się, a nie chcemy, aby stał się podatkowym poborcą – stwierdził James Pasternak.

Na początku tego miesiąca Partia Nowych Demokratów oświadczyła, że zaproponuje projekt ustawy o zakazie wyrzucania jednorazowych tworzyw sztucznych. To stanowisko pojawiło się w czasie, gdy rząd Konserwatystów powiedział, że rozpoczął dyskusję na temat zakazu.

Miasto wdrożyło pięciocentowy podatek od toreb plastikowych w 2009 roku, a następnie unieważniło go w 2012 r. Stosowanie plastikowych toreb spadło o 53% w czasie, gdy opłata obowiązywała.

Władze miasta przeprowadziły pierwsze publiczne konsultacje w sprawie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych w październiku. Zapowiadają drugą rundę tych konsultacji w dalszej części roku.