Rząd chce przeznaczyć miliard dolarów na powstrzymanie migrantów

Kanada Series Top News marz 20, 2019 at 12:30 pm
Od roku 2017 przekroczyło granicę ze Stanów co najmniej 40.000 osób ubiegających się o azyl w Kanadzie

Od roku 2017 przekroczyło granicę ze Stanów do Kanady co najmniej 40.000 osób ubiegających się tu o azyl

Liberalny rząd federalny w obliczu nadchodzących wyborów sygnalizuje zamiar powstrzymania napływu osób ubiegających się o azyl w Kanadzie, którzy od paru lat przedostają się tu nielegalnie przez granicę ze Stanami Zjednoczonymi.

Rząd Justina Trudeau planuje nową strategię ochrony granic, mającą na celu wykrywanie, przechwytywanie i usuwanie z kraju nielegalnych migrantów. Chce też przyspieszyć rozpatrywanie złożonych wniosków o azyl.

W nowym, ogłoszonym właśnie budżecie federalnym na rok 2019 r. znalazła się zapowiedź planu, którego pięcioletnia realizacja ma kosztować aż 1,18 mld dolarów.

- Kanada chce utrzymać swoją reputację jako kraju sprawiedliwego i przyjaznego, ale również stosującego rządy prawa – powiedział minister finansów Bill Morneau ogłaszając nowy budżet. - Zainwestujemy w kompleksową strategię ochrony granic, aby lepiej wykrywać i przechwytywać osoby, które nielegalnie przekraczają granicę Kanady i próbują wykorzystać nasz system imigracyjny.

Budżet przewiduje więcej pieniędzy dla służb granicznych (Canada Border Services Agency) oraz RCMP. Plan przyspieszenia rozpatrywania wniosków uchodźców, zakłada limit 50.000 podań rocznie.

Rząd w Ottawie przyznał tym samym, że ma problem. Napływ nielegalnych migrantów wraz z ogólnym wzrostem liczby wniosków uchodźców o pobyt w Kanadzie, doprowadził do poważnych zaległości w rozpatrywaniu takich wniosków przez Immigration and Refugee Board.

zz imigranci1

Jedno z wielu “nieoficjalnych” przejść granicznych w Quebecu, kontrolowanych przez służby

Niektórzy czekają do dwóch lat na rozpatrzenie podania i przez to nie mogą w pełni rozpocząć nowego życia w Kanadzie, nawet jeśli są do tego uprawnieni. Inni z kolei, nieuprawnieni, przebywają w Kanadzie dłużej niż powinni.

Zostanie również wyznaczonych trzech dodatkowych sędziów Sądu Federalnego w celu szybszego rozpatrywania ewentualnych odwołań tych osób, których aplikacje zostały odrzucane.

Imigracja wydaje się być kluczową kwestią w nadchodzących wyborach federalnych. Wiele środowisk apelowało do rządu o powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów. Konserwatywna opozycja regularnie obwinia premiera Justina Trudeau o rekordowy napływ nielegalnych imigrantów, wskazując na tweet, który opublikował na początku 2017 r., serdecznie zapraszając uchodźców do Kanady.

Niektóre prowincje – zwłaszcza Quebec i Ontario – wzywają Ottawę do zapewnienia im setek milionów dolarów dofinansowania na koszty mieszkań i usług socjalnych, które niezwykle wzrosły w wyniku wzrostu liczby uchodźców.

Podczas gdy w budżecie nie przeznaczono żadnych pieniędzy na prowincjonalne wydatki związane z zagospodarowywaniem migrantów, zaplanowano za to spore wydatki na nową strategię antyrasistowską i zwalczanie “ruchów ultranacjonalistycznych”.

“W Kanadzie grupy takie niesprawiedliwie atakują pod względem rasowym nowych Kanadyjczyków oraz mniejszości religijne, zagrażając pokojowi, bezpieczeństwu i uprzejmości naszej społeczności, którą określamy domem” -  czytamy w nowym dokumencie budżetowym.

Ottawa planuje wydać 45 milionów dolarów w ciągu trzech kolejnych lat, począwszy od tego roku, na nowy “sekretariat antyrasistowski”. Szczegóły dotyczące pracy tego nowego organu mają zostać ogłoszone później.