Kampania secesyjna burmistrz Crombie

Lokalnie Top News marz 21, 2019 at 10:00 am

aasecesja3

Burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie chce, by zarządzane przez nią miasto wyłączyło się z regionu Peel. Jej wniosek w tej sprawie zyskał akceptację Rady Miasta.

Na wieść o ewentualnym wyłączeniu Mississaugi z regionu natychmiast zareagował burmistrz Brampton, Patrick Brown mówiąc, że gdyby miasto to miało stanąć na własnych nogach, miałoby „znaczny dług” do spłacenia wobec gminy Peel.

Brown nie czekał długo na odpowiedź burmistrz Crombie.

„Analiza pokazuje, że rocznie przekazujemy do regionu 85 milionów dolarów, aby sfinansować rozwój innych miast. To nie jest sprawiedliwe dla naszych mieszkańców i firm” – napisała w środę Crombie – „Nasze pieniądze powinny być przeznaczone na priorytety jakie ma Mississauga. Musimy być w stanie zarządzać naszymi sprawami i realizować naszą wizję bez niczyjej ingerencji”.

Wniosek zaproponowany przez burmistrz Crombie i uchwalony przez radnych miasta, wzywa prowincję do przyjęcia przepisów, które uznają Mississaugę za „jednopoziomową” gminę – co oznacza, że ​​będzie ona zarządzana przez miasto i nie będzie podlegać wyższemu poziomowi administracji regionalnej. Będzie też utrzymywać obecne granice, twierdząc, iż miasto nie jest zainteresowane w połączeniu się z inną gminą.

Bonnie Crombie, burmistrz Mississaugi

Bonnie Crombie, burmistrz Mississaugi

- Widzimy takie miasta jak Windsor, London, Guelph, Sault Ste. Marie, Thunder Bay . Są one jednopoziomowe, są niezależne. Dlaczego Mississauga nie powinna mieć zdolności kontrolowania własnego losu? – Crombie zadała to retoryczne pytanie w wywiadzie dla telewizji CBC.

To nie pierwszy raz, kiedy pojawiła się myśl o secesji miasta z rejonu Peel. Podczas swojej kadencji burmistrz Hazel McCallion również prowadziła kampanię na rzecz niezależności Mississaugi.

Wniosek burmistrz Crombie wymienia „konkurencyjne priorytety” wśród miast wchodzących w skład regionu Peel do których należą Brampton, Caledon i Mississauga. Warto zaznaczyć, że Mississauga, jest trzecim co do wielkości miastem w Ontario i szóstym co do wielkości w Kanadzie.

Udział w regionie ma sens dla tych gmin, które „nie miałyby zdolności” do finansowania własnych usług – twierdzi Crombie – Mississauga tę finansową zdolność posiada. Burmistrz Mississaugi przytacza „niepotrzebne powielanie tych samych usług” między jej miastem a całym regionem.

Burmistrz Brampton Patrick Brown

Burmistrz Brampton Patrick Brown

Brown twierdzi, że nie sprzeciwia się spojrzeniu na możliwe powielanie i próbuje obniżyć koszty, ale mówi, że secesja z regionu nie jest rozwiązaniem.

- Wiem, że rząd prowincji przeprowadza taki przegląd zarządzania regionalnego – powiedział Brown dodając, że koncentruje się na takich kwestiach, jak medycyna korytarzowa, rosnąca potrzeba rozbudowy infrastruktury w najszybciej rozwijającym się mieście Kanady.

- Brampton od lat pomaga subsydiować infrastrukturę Mississaugi – stwierdził Brown powołując się na centrum uzdatniania wody dla Mississaugi i rozbudowę dróg regionalnych.

Crombie twierdzi, że argumenty Browna są „nieprawdziwe” wskazując, że Mississauga zapewnia 59% funduszy na Peel, ale ma tylko 50% głosów w radzie regionalnej.

Prawdą jest jednak, że rozwód Brampton i Mississaugi wiązałby się z wieloma problemami, które trzeba byłoby rozwiązać. Wiele bowiem spraw wiąże te miasta jak choćby taka kluczowa usługa jak zarządzanie odpadami. Secesja Mississaugi wiązałaby się dla obu miast z dodatkowymi kosztami.

- Jeśli Mississauga zdecyduje się pójść sama – mówi Brown – Brampton będzie żądało rekompensaty za swój wkład w rozwój tego miasta.

Zanim jednak oficjalny wniosek o secesję Mississaugi wpłynie do odpowiednich organów prowincyjnych, burmistrz Crombie chce zorganizować spotkanie społeczności miasta na początku kwietnia.