Premier Ford oczyszczony z zarzutów

Lokalnie Top News marz 21, 2019 at 6:00 am
Ontaryjski Komisarz ds. Uczciwości  J. David Wake

Ontaryjski Komisarz ds. Uczciwości J. David Wake

Proces rekrutacji, który doprowadził do mianowania bliskiego przyjaciela Douga Forda na szefa prowincyjnej policji Ontario był „wadliwy” – stwierdził Komisarz ds. Uczciwości w prowincji – Ale sam premier jak i jego rząd nie złamali żadnych reguł prawa.

W opublikowanym w środę raporcie Integrity Commissioner J. David Wake stwierdził, że premier Ford w żaden sposób nie ingerował w proces wyłaniania szefa OPP. Dochodzenie w sprawie mianowania Rona Tavernera na szefa policji zostało wszczęte po tym, jak premier został oskarżony o nepotyzm. Nowo mianowany szef prowincyjnej policji jest bowiem starym przyjacielem rodziny Fordów.

„Wprowadzono proces rekrutacji, który, niestety, okazał się wadliwy” – napisał Wake – „Uważam, że zachowanie premiera Forda nie było niewłaściwe w odniesieniu do procesu rekrutacji. Nie podjął żadnych niewłaściwych działań przy zatwierdzaniu zaleceń komisji selekcyjnej”.

72-letni Taverner wycofał swoją kandydaturę na szefa OPP z uwagi na kontrowersje, jakie wzbudziła jego nominacja powołując się na potrzebę ochrony integralności oficerów OPP pracujących na pierwszej linii.

- Raport Komisarza ds. Uczciwości i jego ustalenia stanowią kompletną, powtarzam, kompletną windykację działań naszego rządu w tej sprawie – powiedział Ford dodając, że wyniki prac Komisarza całkowicie wyjaśniają charakter działań jego i jego zespołu.

- Po trzech miesiącach dochodzenia Komisarz ds. Uczciwości stwierdził, że postępujemy zgodnie z literą prawa – podkreślił premier Ontario.

Ford zauważył z goryczą, że poprzedni szefowie OPP byli wyznaczani bez tak starannego procesu rekrutacyjnego i zastanawiał się, że być może powinien postąpić tak samo.

O rekrutacji Rona Tavernera na stanowisko szefa OPP i kontrowersjach wokół tej sprawy pisaliśmy w Bejsmencie TUTAJ, TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.