Nowa plaga oszustw – tym razem „na prąd”

Lokalnie Series Top News marz 22, 2019 at 10:00 am

aaoszusci

Whitby Hydro wydało ostrzeżenie przed oszustami, którzy usiłują naciągnąć konsumentów energii elektrycznej.

Firma dostarczająca energię elektryczną do domów poinformowała, że otrzymuje liczne raporty na temat prób wyłudzania pieniędzy za energię elektryczną przez osoby telefonujące do klientów i przedstawiające się jako pracownicy firmy.

Oszuści zwykle działają według tego samego schematu: dzwoniący grozi odłączeniem prądu, jeśli rachunek nie zostanie „natychmiast” uregulowany. Klient jest następnie proszony o odłożenie słuchawki i wybranie bezpłatnego numeru, pod którym osoba udająca pracownika Whitby Hydro prosi ich o podanie danych karty kredytowej w celu pobrania należnych pieniędzy za zużyty prąd.

W niektórych rozmowach namawiano klientów na wykup przedpłaconych kart kredytowych i podanie numeru takiej karty oszustowi i kodu pozwalającego na pobranie gotówki z karty.

- Whitby Hydro nie prosi swoich klientów o informacje o karcie kredytowej, ponieważ nie pobieramy płatności kartą kredytową bezpośrednio lub przez telefon – powiedziała Angela Valentine, dyrektor obsługi klienta w Whitby Hydro – Klienci powinni być bardzo podejrzliwi w stosunku do każdego, kto dzwoni i żąda informacji osobistych lub finansowych, takich jak numery kart kredytowych.

Ten rodzaj oszustwa nie jest nowością dla firm energetycznych w GTA.

W czwartek Toronto Hydro wydało własne ostrzeżenie o podobnych praktykach w stosunku do klientów firmy z tym, że oszuści swój kontakt nie ograniczają do telefonów, ale rozszerzyli paletę kontaktów o kontakty e-mailowe. Zdarza się też, że chodzą od drzwi do drzwi strasząc klientów odłączeniem prądu i żądając podania numeru karty kredytowej.

Det. const. Diane Kelly w notce na Twitterze określiła te kontakty jako „fałszywe” rozmowy telefoniczne.

Często oszuści informują klientów, że ich konta są „przeterminowane” i grożą odłączeniem prądu w przypadku odmowy natychmiastowej zapłaty.

„Bądź podejrzliwy wobec rozmówców grożących natychmiastowym odłączeniem prądu. Toronto Hydro nie grozi natychmiastowym odłączeniem energii za brak płatności” – twierdzi Toronto Hydro na Twitterze.

Firmy energetyczne zalecają klientom w przypadku takich rozmów kategoryczną odmowę podania jakichkolwiek danych, odłożenie słuchawki i skontaktowanie się z działem obsługi klienta.