Alergia? Już nie taka straszna!

Porady babci Jelonki marz 23, 2019 at 7:22 pm

pachn4Wieki temu stosowano ją w medycynie Dalekiego Wschodu, jej sława przeniosła się później do Europy, obecnie znana jest na całym świecie. Chińczycy używali ją jako przyprawę, w Japonii nazywają ją shiso i dodawana jest do potraw rybnych, bo odtruwa i pozbawia toksyn pochodzenia rybnego, przy okazji nadając potrawom intensywnego aromatu. Świat Zachodu zainteresował się nią głównie z powodu zawartych w niej kwasach tłuszczowych omega 3.

Pachnotka  zwyczajna (łac.Perilla frutescens, ang. Beefsteak plant) to zioło znane z właściwości przeciwhistaminowych. Wyciąg z pachnotki łagodzi objawy alergii, szczególnie kataru siennego, alergicznego zapalenia spojówek, alergii pokarmowej, astmy. Świetnie radzi sobie z uczuleniem na sierść zwierząt oraz alergią na roztoczą.

Poza działaniem przeciwalergicznym pachnotka stosowana jest także w leczeniu stanów zapalnych i chorób dróg oddechowych (bardzo pomocna przy wszelakich przeziębieniach, kaszlu i katarze), wykorzystuje się ją również jako środek rozkurczowy (na nudności i wymioty). Roślina ta zawiera liczne flawonoidy, które poza działaniem przeciwzapalnym działają antyoksydacyjnie, poprawiając kondycję i wygląd skóry. Neutralizują również wolne rodniki spowalniając proces starzenia się.

pachn1Poza tym, pachnotkę można stosować w miażdżycy, atopowym zapaleniu skóry i chorobach układu krążenia, a wyciągi z tej rośliny mogą poprawiać pamięć, obniżać poziom cholesterolu i tłuszczów we krwi, a także działać uspokajająco.

W sklepach Health Stores można kupić produkty zawierające wyciąg z pachnotki, a także oleje z pachnotki (o zastosowaniu głównie kosmetycznym, chociaż można znaleźć też oleje spożywcze). Olej z pachnotki, pozyskiwany z nasion rośliny, zawiera kwasy omega-3, omega 6 i szczególnie korzystny dla układu krążenia omega-9. Olej nadaje się do każdego typu skóry, zapobiega zatykaniu się porów, poprawia produkcję kolagenu i elastyny, usuwa przebarwienia, powoduje, że skóra staje się jędrna i gładka. Wcierany w końcówki włosów sprawia, że stają się mocniejsze, lepiej się układają, nie są łamliwe i nie rozdwajają się.

pachn5Jak stosować pachnotkę?

Tak naprawdę nie ma rekomendowanej przez lekarzy dawki. Najlepiej zaparzać przez około 15 minut kilka stołowych łyżek wysuszonej pachnotki i pić kilka razy dziennie przy przeziębieniach i zaparciach. W przypadku alergii lub astmy stosować olej z nasion lub wyciąg z liści.

UWAGA!

Mimo, iż pachnotka jest uważana za bardzo bezpieczne zioło, to jej uspokajające działanie może powodować senność i brak koncentracji. Obniża też cholesterol, więc nie jest wskazane jej stosowanie razem z lekami na tę dolegliwość.Zaleca się też ostrożność jeżeli wcześniej zachodziły reakcje alergiczne na rośliny z rodziny jasnotowatych, szczególnie oregano i melisę.