Kto „uratuje” torontońskie metro?

Lokalnie Top News marz 23, 2019 at 6:00 am

aametro2

Kilkadziesiąt osób zebrało się na Nathan Phillips Square by zaprotestować przeciwko planom przejęcia przez rząd prowincji systemu torontońskiego metra.

Chór protestujących wznoszących okrzyk „ratujcie nasze metro” musiał być słabo słyszalny w gabinecie burmistrza Johna Tory’ego, bo kilka godzin później zebrał się komitet wykonawczy burmistrza i wyraził aprobatę dla najnowszego raportu zalecającego stałe zaangażowanie rządu premiera Douga Forda w rozbudowę torontońskiego metra. Tory powiedział, że nie będzie się wypowiadał „za albo przeciw przejęciu”, dopóki nie pojawi się oficjalna propozycja.

- To jest początek (rozmów), a nie koniec – powiedział burmistrz w sali wypełnionej radnymi, personelem Ratusza i przedstawicielami protestujących.

Jednak obserwatorzy sceny politycznej w prowincji spodziewają się, że rząd wprowadzi prawodawstwo „szybko” – jak wynika z raportu, prawdopodobnie już w tym roku. Będzie ono miało na celu podporządkowanie torontońskiego metra władzom prowincyjnym. Krytycy kwestionują ten pomysł i wskazują, że do tej pory nie podano żadnych konkretnych szczegółów takiego „przejęcia”.

Patricia Wood, profesor z Uniwersytetu York i rzecznik komunikacji miejskiej w CodeRedTO, powiedziała, że ​​terminy nadal nie są jasne. Nie wiadomo też co konkretnie prowincja zamierza wprowadzić w planowanej ustawie.

Raport autorstwa Chrisa Murraya, dyrektora miasta, nakreśla trzy możliwe opcje wspólnie oceniane przez miasto, TTC i prowincję:

  • Prowincyjna własność całej sieci metra.
  • Prowincyjna własność tylko przyszłej rozbudowy metra.
  • Pewien rodzaj dostosowania obowiązków tranzytowych, takich jak finansowanie i zarządzanie.

Oczekuje się, że pracownicy miejscy przedstawią Radzie sprawozdanie z ryzyka i korzyści wynikających z tych opcji.

W styczniowym wywiadzie dla audycji Metro Morning w CBC Radio, minister transportu Jeff Yurek posunął się dalej, mówiąc, że plan prowincji polega na przejęciu planowania, budowy i utrzymania metra, podczas gdy TTC będzie prowadził codzienne bieżące operacje dla całego system.

Konsultacje publiczne mają być częścią tego procesu, ale jak dotąd nie opublikowano harmonogramu tych dyskusji.

aametro3

Krytycy planowanej ustawy wyrazili obawy, że potencjalny rozpad sieci tranzytowej w Toronto może mieć negatywny wpływ na pasażerów.

- Metro wyodrębnione i oddzielone od systemu autobusowego nie przyniesie korzyści pasażerom komunikacji publicznej – stwierdził podczas spotkania z burmistrzem jeden z przedstawicieli demonstrujących, Mosheh Herdsman, który „przez całe życie” korzystał z komunikacji publicznej.

Koalicja obywatelska prosi miasto o wstrzymanie rozmów na temat przejęcia przez rząd prowincji metra.

Helen Lee, członek grupy zrzeszającej pasażerów TTCRiders, nazwała plan rządu prowincji „kradzieżą” aktywów publicznych.

- Wybrani przywódcy powinni bronić Toronto tak bardzo, jak tylko mogą przeciwko rządowi prowincyjnemu, który jest wrogo nastawiony do miasta Toronto od czasu objęcia urzędu przez Douga Forda – powiedziała.

Rząd Forda utrzymuje, że proponowane przejęcie torontońskiego metra przez rząd prowincji będzie korzystne dla miasta i może przyspieszyć jego rozbudowę, w tym powstanie linii śródmiejskiej i rozbudowa linii Yonge.