Samobójstwa policjantów nie są rzadkością

Lokalnie Top News marz 23, 2019 at 10:00 am
W środę const. Roch Durivage targnął się na swoje życie.

W środę const. Roch Durivage targnął się na swoje życie.

Po tym, jak w środę odebrał sobie życie jeden z funkcjonariuszy OPP, przewodniczący Ontario Police Association (OPPA) opublikował list do swoich członków, wzywając ich by w trudnych chwilach szukali pomocy. Zapowiedział też wprowadzenie kompleksowego programu zdrowia psychicznego dla policjantów.

Naczelny koroner Ontario potwierdził, że śmierć const. Rocha Durivage było pierwszym samobójstwem policjanta w tym roku.

- Jest nam bardzo smutno, że stało się to ponownie – powiedział Rob Jamieson, prezes OPPA.

W reakcji na to zdarzenie Jamieson wysłał list do policjantów. W liście mówi, że służba „zdobyła kolejnego bohatera” i wezwał innych do szukania pomocy, jeśli jej potrzebują.

„Nie można zaprzeczyć kryzysowi zdrowia psychicznego w organach ścigania, a ujmując szerzej – w środowisku służb ratunkowych” – czytamy w liście – „Regularnie macie do czynienia z traumatycznymi doświadczeniami. Poświęcacie się, kawałek po kawałku, w imię zachowania bezpieczeństwa naszych współobywateli. W tym sensie jesteście bohaterami w każdym znaczeniu tego słowa; jednak ciężar, który niesiecie, nie możecie brać tylko na własne barki w pojedynkę.”

„Możesz myśleć, że jesteś sam w swojej podróży. Proszę byś wiedział, że na pewno tak nie jest. Może warto uczynić pierwszy krok, aby dotrzeć do przyjaciela, kolegi lub stowarzyszenia z najbardziej przerażającą rzeczą, jaką kiedykolwiek doświadczyłeś. Będziemy dźwigać ten ciężar razem z tobą na każdym kroku.” – czytamy dalej.

Bliski przyjaciel opisał zmarłego policjanta jako „dobrego człowieka, który walczył o to, w co wierzył”. Jego partnerka, Tina Vandenburg, która pracuje jako dyspozytor OPP powiedziała, że musiała poradzić sobie ze śmiercią swoich kolegów w poprzednim roku.

- Teraz kolejny oficer odszedł za wcześnie – mówi ze smutkiem.

Tina Vandenburg i Roch Durivage

Tina Vandenburg i Roch Durivage

Ośmiu czynnych oficerów i jeden emerytowany odebrali sobie życie w 2018 roku. Wśród nich było trzech funkcjonariuszy OPP, którzy targnęli się na swoje życie w ciągu trzech tygodni.

Śmierci te spowodowały wszczęcie szeregu badań nad stanem zdrowia psychicznego policjantów i projektów niesienia im pomocy psychologicznej – w tym jeden opracowany przez OPP, a drugi przez głównego koronera.

Kierownictwo OPP ogłosiło wyniki swojego przeglądu w sierpniu 2018 roku. Stwierdzono, że kierownictwo będzie przyglądać się samobójstwom funkcjonariuszy i tych, którzy chcieli je popełnić, aby podjąć próbę identyfikacji jakichkolwiek powiązań lub podobieństw między sprawami. Poinformowało również, że zorganizuje dyskusje przy okrągłym stole z funkcjonariuszami, członkami rodzin i ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Według danych OPP 24 aktywnych oficerów i dziewięciu emerytowanych zmarło z powodu samobójstwa w ciągu ostatnich 30 lat.

- Mamy nadzieję, że ten wewnętrzny przegląd rzuci więcej światła na to, w jaki sposób nasza organizacja może najlepiej wspierać swoich ludzi – powiedział tymczasowy komisarz OPP Gary Couture – Oczekuje się, że przegląd zakończy się wiosną 2019 roku.

Na początku stycznia naczelny koroner rozpoczął własny przegląd w sprawie samobójstw policjantów, które miały miejsce w ciągu ostatniego roku.

Dr Dirk Huyer stwierdził, że przed 2018 rokiem nie więcej niż pięciu oficerów odebrało sobie życie w którymkolwiek z poprzednich lat.

Dr Dirk Huyer

Dr Dirk Huyer

- Podjęto wiele wysiłków w celu poprawienia warunków pracy, między innymi nad strategiami odnowy biologicznej w służbach policyjnych w Ontario – powiedział Huyer – Mimo to funkcjonariusze umierają.

Jamieson stwierdził, że podczas tych wewnętrznych przeglądów OPPA pracuje nad „kompleksowym planem zdrowia psychicznego” funkcjonariuszy. Jamieson powiedział, że szczegóły planu zostaną opublikowane w nadchodzących tygodniach.

 Rob Jamieson, prezes OPPA

Rob Jamieson, prezes OPPA

- Chcemy mieć odpowiednie wsparcie, które jest zintegrowane, żeby funkcjonariusz mógł zadzwonić pod numer, a tam zajmą się nim od punktu A do Z, aby wiedział, że jego małżonek, jego dzieci, że on sam otrzyma wsparcie, którego potrzebuje – powiedział Jamieson – Myślę, że takie wsparcie istnieje do pewnego stopnia. Zawsze można zrobić więcej i należy to zrobić. I to jest plan, który właśnie podejmujemy.

Program byłby obsługiwany przez samo stowarzyszenie i byłby oddzielony od wsparcia oferowanego przez OPP.

„Badge of Life”, organizacja charytatywna, która oferuje wsparcie aktywnym i emerytowanym policjantom, twierdzi, że ​​w egzekwowaniu prawa istnieje kryzys psychiczny, z którym należy się uporać.

- To określony czas na działanie. Nadszedł czas na rozmowę – powiedział Bill Rusk z Badge of Life – Mogę powiedzieć, że w całym kraju jest teraz kilkunastu policjantów, którzy rozważają samobójstwo. Oni ze swoimi problemami nie powinni pozostawać sami.

OPP twierdzi, że istnieją wewnętrzne zasoby dostępne za pośrednictwem intranetu OPP i strony internetowej OPPA. Dostępna jest również zewnętrzna infolinia w ramach programu pomocy pracownikom i rodzinie pod numerem 1-800-387-4765 lub w witrynie workhealthlife.com. Numer telefonu do centrum odnowy biologicznej OPP to 705-329-6704, a 24-godzinna linia pomocy technicznej jest dostępna pod numerem 1-844-880-9142.

Każdy, kto cierpi na chorobę psychiczną lub ma myśli samobójcze powinien skontaktować się z jednym z ośrodków pomocy w Ontario lub zadzwonić pod numer 911. Numer telefonu do Toronto Distress Center to 416-408-4357.