Narkomani umierają i trudno temu zapobiec

Lokalnie Series Top News marz 26, 2019 at 10:00 am

aaopioid2

W pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku ponad 600 mieszkańców Ontario zmarło z powodu przedawkowania opioidów.

Statystyki dotyczące zdrowia publicznego w Ontario zostały zaktualizowane w zeszłym tygodniu. Wskazują one, że 629 osób zmarło w Ontario w związku z zażyciem narkotyków opartych na opium w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. To o 80 zgonów więcej niż w tym samym okresie roku 2017.

W całej prowincji odnotowano 6688 przyjęć na szpitalnych oddziałach ratunkowych związanych z opioidami, w porównaniu z 5909 w tym samym okresie w ubiegłym roku.

W 2017 roku z powodu przedawkowania narkotyków zmarło łącznie 1261 osób – w porównaniu z 867 osób w 2016 roku.

aaopiod

Statystyki te wskazują zastraszającą karierę tego rodzaju narkotyków, głównie wśród młodych ludzi.

Polityk z partii opozycyjnej NDP specjalizująca się w problematyce opieki zdrowotnej, France Gelinas w związku z tymi danymi skrytykowała obecny rząd Konserwatystów za – jej zdaniem – skrywanie tych informacji. Gelinas podkreśliła, że w czasach rządów Liberałów prowincja często ogłaszała publicznie nowe informacje na temat opioidowych śmierci i wizyt w szpitalach spowodowanych przedawkowaniem narkotyku.

- Dzięki temu rządowi wszystko, co ma związek ze zdrowiem psychicznym, z uzależnieniem, wydaje się wracać do ciemności, do czasów, kiedy ta problematyka była tematem tabu – stwierdziła posłanka – Obywatele muszą wiedzieć, że ludzie umierają cały czas, że w Ontario mamy bardzo dobre strategie profilaktyczne, które wkrótce przestaną być finansowane.

Minister zdrowia Christine Elliott dokonała przeglądu wniosków dotyczących 21 miejsc bezpiecznego „wstrzykiwania”, które zostaną ustanowione. Na ich funkcjonowanie przeznaczono roczne dofinansowanie w wysokości 31 mln dolarów w ramach nowego modelu walki z narkomanią, który ma położyć większy nacisk na leczenie narkomanów i ich rehabilitację.

Minister zdrowia Christine Elliott

Minister zdrowia Christine Elliott

Istniejące punkty zapobiegania przedawkowaniu narkotyków mogłyby ubiegać się o kontynuowanie działalności w ramach nowego modelu. Ich licencje wygasły 31 stycznia, ale rząd przedłużył je do 31 marca, ponieważ wnioski były nadal weryfikowane.

Oczekuje się, że zatwierdzone ośrodki zmienią profil i skupią się na leczeniu uzależnień.

Zoe Dodd, pracowniczka jednego z takich ośrodków powiedziała, że ​​z miesiąca na miesiąc coraz trudniej jej się pracuje.

- Nie możesz tak po prostu z dnia na dzień rozszerzyć zakresu usług – powiedziała – Praca w tym trybie, , w atmosferze niepewności jest bardzo stresująca – stwierdziła.

Dodd dodała, że w jej ośrodku w Toronto w ciągu roku udało się zapobiec 251 przypadkom przedawkowania. Tylko w styczniu i lutym bieżącego roku odnotowano 173 takie przypadki.

Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej premier Doug Ford mówił, że jest przeciwny punktom zapobiegania przedawkowaniu, które w praktyce legalizują narkomanię, ale minister Elliott powiedziała, że dowody wskazują, że praca tych ośrodków jest konieczna. Wpływa ona bowiem na zmniejszenie liczby zgonów wśród narkomanów.

W rezultacie, po przedstawieniu premierowi Fordowi wyników badań, oboje zgodzili się, że usługi ośrodków zapobiegania przedawkowaniu są ważne.