Powstaje flota samolotów elektrycznych

Rynek Top News marz 28, 2019 at 4:00 pm

Screen Shot 2019-03-28 at 13.45.28Kanadyjskie linie lotnicze Harbour Air we współpracy ze spółką MagniX zamierzają wyposażyć swoją flotę 37 hydroplanów w silniki elektryczne. Jeśli testy zakończą się sukcesem, to pierwsze loty pasażerskie rozpoczną się już pod koniec 2021 roku.

Firmy planują w pierwszej kolejności wymienić zasilany paliwem lotniczym silnik Pratt & Whitney PT6 sześcioosobowego samolotu De Havilland DHC-2 Beaver na silnik elektryczny wraz z bateriami i rozpocząć loty testowe w listopadzie bieżącego roku. Eksperymentalna jednostka ma mieć zasięg ok. 100 mil i ważyć tyle samo co niezmodyfikowany model.

Jeśli loty zakończą się sukcesem, a projekt zostanie zatwierdzony przez organy regulacyjne USA i Kanady, firma Harbour Air planuje montaż tworzonych przez MagniX silników elektrycznych w całej swojej flocie hydroplanów: 15 modelach DHC-2 Beaver i 22 samolotach DHC-3 Single Otter.

Harbour Air reklamuje się jako największa linia lotnicza wykorzystująca samoloty przystosowane do startów i lądowań z powierzchni wody. Każdego roku przewozi ok. pół miliona pasażerów w regionie Kolumbii Brytyjskiej oraz miasta Seattle.

Produkowane przez firmę silniki Magni500 posiadają 750 koni mechanicznych i zapewniają ok. 60 minut pracy przy pełnych bateriach. Większość lotów Harbour Air trwa zaś ok. pół godziny, co daje dużą rezerwę energii – wskazał szef pochodzącej z okolic Seattle firmy MagniX – Roei Ganzarski.

Pojemność baterii nadal jest największym czynnikiem ograniczającym dążenie do elektryfikacji transportu lotniczego – zaznaczył dyrektor generalny, który w przeszłości był menadżerem Boeinga.

Obecnie na całym świecie prowadzonych jest ok. 100 niezależnych projektów dot. samolotów elektrycznych. Agencja Bloomberga wskazała na wspieraną przez Boeinga i JetBlue Airways firmę Zunum Aero, która dąży do wprowadzenia na rynek lotniczy hybrydowych silników elektrycznych do 2022 r. JetBlue zainwestowało także w spółkę Joby Aviation, która pracuje nad pięcioosobowym modelem elektrycznego samolotu o zasięgu 150 mil.

Więcej: TUTAJ.