Justin Trudeau zapowiada „konserwatywną rewolucję”

Kanada kwie 1, 2019 at 6:00 am
Premier Trudeau obiecał, że juz nigdy więcej nie będzie się chwalił swoimi kolorowymi skarpetkami przed przywódcami innych krajów.

Premier Trudeau obiecał, że juz nigdy więcej nie będzie się chwalił swoimi kolorowymi skarpetkami przed przywódcami innych krajów.

Sensacją okazała się deklaracja, jaką złożył premier Kanady, Justin Trudeau na spotkaniu z rodzicami w Toronto.

Trudeau spotkał się z rodzicami i działaczami organizacji Parents As a First Educators, którzy od lat protestują przeciwko seksualizacji dzieci w kanadyjskich szkołach. Do powstania organizacji doszło po reformie programu szkolnego dokonanej przez byłą premier Ontario, Kathleen Wynne, która wprowadzała tematykę związków homoseksualnych jak też identyfikacji płciowej już na wczesnych etapach edukacji. Justin Trudeau, który do tej pory starał się nie zabierać w tej sprawie głosu, uznając prawo władz poszczególnych prowincji do kształtowania programu szkolnego stwierdził, że od początku był głęboko oburzony wprowadzeniem tej tematyki do programu szkolnego. Dodał, że poczynania obecnego konserwatywnego rządu Ontario idą w dobrym kierunku, ale jego zdaniem są zbyt mało radykalne.

- Był czas, gdy myślałem inaczej – przyznał ze skruchą premier Kanady – Jednak w ostatnim czasie dokonała się we mnie głęboka przemiana duchowa. Uważam, że wychowanie seksualne powinno zostać całkowicie oddane w ręce rodziców, którzy mają prawo wychowywać swoje dzieci według swojej tradycji i kultury, a szkoła nie powinna w ten proces ingerować

W swoim wystąpieniu Trudeau nie ograniczył się do tematyki wychowania seksualnego w szkołach. Zapowiedział, że jego rząd anuluje ustawę o legalizacji marihuany. Stwierdził, że ustawa ta była ogromną pomyłką i może sprawić, że legalizacja tego miękkiego narkotyku może pociągnąć za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla relacji społecznych.

Na uwagę, że właśnie w Ontario w poniedziałek zostaną otwarte pierwsze legalne sklepy z marihuaną i że ich właściciele mogą ponieść straty z powodu cofnięcia ustawy, Trudeau odparł, że ludzie ci muszą się liczyć z ryzykiem biznesowym, ale natychmiast dodał, że rząd federalny gotów jest na “zadośćuczynienie”.

Premier Kanady, a jednocześnie szef Partii Liberalnej zapowiedział, że pod jego przywództwem od dzisiaj jego ugrupowanie zamierza dokonać „konserwatywnej rewolucji”, która będzie miała na celu implementację w kanadyjskim społeczeństwie „tradycyjnych, wiktoriańskich wartości”.

- Nie na darmo każdego roku obchodzimy w Kanadzie “Victoria Day” upamiętniając w ten sposób panowanie królowej Victorii – zauważyl premier.

W ramach ekspiacji Trudeau przyrzekł, że w przyszłości nie będzie zakładał kolorowych skarpetek, a tym bardziej chwalił się nimi na międzynarodowych spotkaniach przed przywódcami innych krajów.

Obserwatorzy sceny politycznej zastanawiają się, czy nagła, tak radykalna zmiana retoryki premiera Kanady wynika z autentycznej nagłej przemiany duchowej, czy też ma jedynie na celu odwrócenie uwagi od zarzutów związanych z aferą SNC-Lavalin i przemożnej chęci utrzymania się przy władzy.