W miejsce bezdomnych – luksusowa restauracja

Lokalnie Series Top News kwie 2, 2019 at 10:00 am
Likwidowane obozowisko bezdomnych

Likwidowane obozowisko bezdomnych

Niespełna miesiąc po tym, jak pracownicy miejscy zlikwidowali obozowisko bezdomnych pod wiaduktem autostrady Gardiner, w pobliżu tego miejsca rozpoczęła działalność niezwykła, bardzo droga restauracja.

Goście tego lokalu mogą zamówić trzydaniowe posiłki dostarczane do ogrzewanych szklanych kopuł z restauracyjnymi gośćmi w środku.

Za kolację dla dwóch osób w takiej szklanej kopule trzeba zapłacić 149 dolarów. Danie dla każdej dodatkowej osoby kosztuje co najmniej 99 dolarów. Restauracja reklamuje się, że posiłki przygotowuje Rene Rodriguez, zwycięzca teleturnieju „Top Chef”.

Restauracja nazywa się „Dinner With a View” (Kolacja z Widokiem), a jej hasłem reklamowym jest: „Luksusowe doświadczenie kulinarne w nieoczekiwanym otoczeniu”.

Nieopodal byłego obozowiska powstała luksusowa restauracja.

Nieopodal byłego obozowiska powstała luksusowa restauracja.

Powstanie tej drogiej restauracji nieopodal zlikwidowanego niedawno obozowiska bezdomnych doprowadziło do białej gorączki działaczy społecznych, którzy stają w obronie mieszkańców, dla których wiadukt autostrady Gardiner był jedynym dachem nad głową.

Yogi Acharya nazywa to nowe restauracyjne przedsięwzięcie wprost „bardzo nieprzyzwoitym spektaklem”.

- Miasto wygoniło bezdomnych spod wiaduktu, gdzie biedni ludzie żyli bez ogrzewania. W to miejsce powstała restauracja dla bogatych z kosztownymi posiłkami serwowanymi w ogrzewanych kopułach. Właściciele tej restauracji nie mieli problemów by uzyskać zgodę od władz miasta na funkcjonowanie – mówi Acharya, szef Ontario Coalition Against Poverty (OCAP) – Z mojej perspektywy jest to świadectwo skrajnej bezczelności władz miasta.

Wygonili biedaków, by nie psuli widoku bogatym.

Dlatego właśnie OCAP chce zorganizować swój własny trzydaniowy posiłek dla bezdomnych tuż obok restauracji ze szklanymi kopułami. Jedzenie zostanie przygotowane przez wolontariuszy i będzie serwowane za darmo. Nazywają tę inicjatywę „Obiad z widokiem na bogaczy”.

- Nasi kucharze nie wygrali żadnych telewizyjnych teleturniejów, ale wygrywają z ludzką nieprzyzwoitością – mówi Acharya – Będziemy jeść i przyjrzymy się bezczelności bogatych, a ci niech zobaczą brutalność naszego miasta.

Yogi Acharya

Yogi Acharya

Acharya uważa, że powstanie drogiej restauracji „Dinner With a View” jest szczególnie obraźliwe po tym, gdy przegoniono stąd bezdomnych przy braku miejsc w miejskich schroniskach, co zmusza ludzi do spania na ulicach przy mroźnej pogodzie. Przypomina Crystal Papineau, która zmarła w styczniu po tym jak schroniła się przed mrozem w pojemniku na używane ubrania, z którego nie mogła się później wydostać. W tym samym miesiącu Hang Vo został zmiażdżony przez śmieciarkę podczas snu na chodniku.

Dodatkowym elementem obrażającym ludzką przyzwoitość – zdaniem Acharya – jest fakt, że nowa restauracja znajduje się w sąsiedztwie Fort York – budynku dawnej zbrojowni, o który bezdomni błagali władze miasta, by stało się ich schronieniem.

Acharya mówi, że w piątek wieczorem zaprasza wszystkich ludzi ze szklanych restauracyjnych terrariów, aby zamiast płacić restauratorom dołączyli do wspólnego posiłku z bezdomnymi zorganizowanego przez OCAP.

- Zamiast uczestniczyć w tych ostentacyjnych pokazach bogactwa, dołącz do walki o mieszkanie i schronienie dla biednych – apeluje działacz społeczny – Jedzenie może nie być aż tak luksusowe, ale będzie smakowało lepiej wśród ludzi, którzy są gotowi walczyć dla nas wszystkich o mieszkanie.