Andrew Scheer na Dzień Jana Pawła II

Polacy w Kanadzie Top News kwie 3, 2019 at 4:00 pm

zz papiez7 Z okazji przypadającego 2 kwietnia ogólnokanadyjskiego Dnia Jana Pawła II, lider konserwatystów i oficjalnej opozycji Andrew Scheer wydał następujące oświadczenie:

„Dzisiaj Kanadyjczycy upamiętniają Dzień Papieża Jana Pawła II.

Dzień ten, wprowadzony przez nasz poprzedni rząd konserwatywny wiosną 2013 roku upamiętnia niezwykłe dziedzictwo Papieża Jana Pawła II jako głowy Kościoła katolickiego i ogromny wpływ, jaki wywarł on na Kanadę i Kanadyjczyków.

Pierwszy papież polskiego pochodzenia, św. Jan Paweł II spędził większość swojego życia pod tyranią zarówno nazizmu, jak i komunizmu. Jego silny sprzeciw wobec obu tych radykalnych ideologii, jak również obrona ludzkiej godności, wynikała z jego chrześcijańskiej wiary i przekonania, że ​​człowiek jest stworzony do wolności, odpowiedzialności, prawdy i miłości.

zz papiez8Jego apostolska podróż do Polski w 1979 roku – a zwłaszcza homilia na Placu Zwycięstwa – zainspirowała Polaków do zrzucenia jarzma totalitarnego ucisku i tchnęła nowe życie w ruch, który rzucił na kolana komunizm w tym kraju i doprowadził do upadku Żelaznej Kurtyny w Europie.

Poprzez pielgrzymki na całym świecie Jan Paweł II przypominał ludziom o ich godności ludzkiej nadanej przez Boga i zachęcał ich, aby „nie lękali się”.

Jan Paweł II prawdopodobnie spotkał na świecie więcej ludzi niż jakakolwiek inna postać historyczna i był pierwszym papieżem, który kiedykolwiek przyjechał do Kanady.

zz papiez4W 1987 roku spełnił swoją obietnicę odwiedzenia społeczności Pierwszych Narodów w Fort Simpson (Terytoria Północno-Zachodnie). Beatyfikował brata André Bessette’a i kanonizował świętą Marguerite d’Youville – pierwszych kanadyjskich świętych. Podczas ostatniej wizyty w 2002 roku pielgrzymi z całego świata zebrali się w Toronto na niezapomnianych Światowych Dniach Młodzieży.

W Dzień Papieża Jana Pawła II mam nadzieję, że Kanadyjczycy będą inspirowali się życiem Jana Pawła II i poświęcą nieco czasu, aby dowiedzieć się więcej o jego dziedzictwie”.

===

Dzień Jana Pawła II obchodzony jest oficjalnie w Kanadzie dzięki inicjatywie ustawodawczej posła federalnego Władysława Lizonia. Święto to ustanowione zostało przez Parlament Kanady w hołdzie papieżowi-Polakowi, aby upamiętnić jego życie i dziedzictwo.

Przyjęta w obu izbach kanadyjskiego parlamentu uchwała nazwała św. Jana Pawła II orędownikiem godności człowieka i wolności.

zz papiez3

Jan Paweł II był – jak dotąd – pierwszym i jedynym papieżem, który postawił stopę na ziemi kanadyjskiej – w 1984 i 1987 roku, a także w 2002 roku. Wtedy spotkał się z młodzieżą z całego świata w Toronto – podczas Światowego Dnia Młodzieży.