Ona wcale nie odczuwa bólu

Kanada Series Top News kwie 3, 2019 at 12:30 pm
Jo Cameron (z prawej) z matką i mężem

Jo Cameron (z prawej) z matką i mężem

Naukowcy z Calgary podjęli się zbadania niesamowitego przypadku pewnej kobiety z Wielkiej Brytanii, która nie odczuwa w ogóle bólu co grozi jej często śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Przypadek 65-latki z Inverness w Szkocji, która nie odczuwa bólu, odkryli badacze angielscy. Jo Cameron podjęła leczenie biodra z powodu zaawansowanej choroby zwyrodnienia stawów.

Lekarze jednak spostrzegli, że kobieta nie skarży się na bóle, które są charakterystyczne dla tego schorzenia. Jak się szybko okazało, kobieta nie odczuwała też bólu, który powinien występować na skutek rok później przebytej operacji ręki.

zz jo2W trakcie rozmowy z lekarzami była nauczycielka Jo Cameron powiedziała, że nigdy nie używała środków przeciwbólowych w trakcie czy też po zabiegach dentystycznych. Po prostu nie było takiej potrzeby.

Mało tego uznała poród swojego dziecka za “doświadczenie całkiem przyjemne”.

Wysłano ją więc na badania na Uniwersytecie Oxfordzkim. Okazało się, że brak odczuwania bólu to efekt mutacji mikrodelecji (miana w materiale genetycznym polegająca na utracie jego fragmentu) kopii genu, którą badacze nazwali FAAH-OUT. Oprócz tego wystąpiła u kobiety mutacja w sąsiednim genie, który kontroluje enzym FAAH.

Wówczas współpracę podjęli kanadyjscy naukowcy z University of Calgary. Ujawnili oni podwyższony poziom neuroprzekaźników we krwi. Zwykle są one rozkładane przez FAAH.

Oprócz wpływu na odczuwanie bólu zmniejszony jest też poziom odczuwania strachu i szybsze gojenie ran. Tą rzadką chorobę genetyczną określono jako wrodzoną obojętność na ból z anhydrozą (CIPA, congenital insensitivity to pain with anhidrosis). Andryhoza to brak pocenia się.

Niezdolność odczuwania bólu wydaje się być cudowna, ale prowadzi też do śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Ból to sygnał dla naszego mózgu, że z organizmem jest coś nie tak. Brak odczuwania bólu może doprowadzić do nagłej i niespodziewanej śmierci w wyniku niewykrytej choroby lub urazu.

Więcej - TUTAJ.

Naukowe rezultaty badań - TUTAJ.