David Saint-Jacques przez 6 godzin w kosmosie

Kanada Top News kwie 8, 2019 at 4:00 pm
Dwójka astronautów na zewnątrz stacji 

Dwójka astronautów na zewnątrz stacji

Po raz pierwszy od 12 lat kanadyjski astronauta wyszedł na spacer kosmiczny poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Kanadyjczyk przebywa tam od 3 grudnia, wraz z Rosjaninem Olegiem Kononienką i Amerykanką Anne McClain. Wszyscy troje mają powrócić na Ziemię 25 czerwca statkiem Sojuz MS-11. W marcu dolecieli do nich: Rosjanin Aleksiej Owczynin oraz dwoje astronautów amerykańskich – Nick Hague i Christina Koch.

Dzisiaj, w ostatnim spacerze tej ekspedycji, Anne McClain i David Saint-Jacques przebywali w kosmosie ponad 6 godzin. Połączyli przewodami pierwszy moduł łącznikowy Unity z segmentem łączącym S0, znajdującym się w samym centrum stacji. Tak powstała ścieżka zasilania dla kanadyjskiego ramienia robotycznego zwanego Canadarm2.

zz NASA

Dokonano też podłączenia kabli, które mają zwiększyć zasięg bezprzewodowej komunikacji poza kompleksem orbitalnym i ulepszyć możliwości sieci komputerowej.

David Saint-Jacques

David Saint-Jacques

Pochodzący z Quebecu Saint-Jacques jest astronautą ale również naukowcem – lekarzem, inżynierem i astrofizykiem. Posługuje się płynnie językami francuskim i angielskim oraz zna podstawy rosyjskiego, japońskiego i hiszpańskiego.

Swoją karierę rozpoczął w 1993 roku jako inżynier biofizyki, później pracował w szpitalu jako technik sprzętu wykonującego angiografię oraz analizował algorytmy obrazowania. W latach 1994-98 zajmował się głównie teoretycznymi pracami na temat astronomii obserwacyjnej a także projektowaniem i produkcją instrumentów optycznych dla ośrodków obserwacyjnych na Wyspach Kanaryjskich. W 2001 wstąpił do zespołu astrofizyków na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Montrealu. Był również doktorem nauk medycznych i wykładowcą akademickim na wydziale medycznym McGill University. Został wybrany do Canadian Space Agency w maju 2009 po długim procesie selekcji, w którym wzięło udział 5351 kandydatów.

Poprzednim Kanadyjczykiem “wędrującym” w kosmosie był Chris Hadfield w roku 2013.

Więcej - TUTAJ.