Ontario – samochody z jedną tablicą rejestracyjną?

Lokalnie Series Top News kwie 9, 2019 at 10:00 am
Być może już niedługo przednie tablice rejestracyjne w samochodach w Ontario nie będą potrzebne.

Być może już niedługo przednie tablice rejestracyjne w samochodach w Ontario nie będą potrzebne.

Prowincyjny rząd premiera Douga Forda rozważa możliwość zniesienia wymogu posiadania przednich tablic rejestracyjnych w samochodach. Sprzeciwiają się temu szefowie służb policyjnych.

Władze policji w prowincji są zaniepokojone możliwym posunięciem rządu. Twierdzą, że mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu publicznemu.

Według informacji pozyskanych od urzędu premiera Forda i właściwego ministra, prowincja rozważa ten krok ze względów podatkowych. Jeśli rząd podejmie taką decyzję, Ontario będzie jedną z ostatnich prowincji, która wykona ten ruch.

- Przeprowadzamy obecnie analizę skutków takiej decyzji – powiedział minister Bill Walker – Jeżeli okaże się, że jest to korzystne dla ludzi… to pójdziemy naprzód.

Ale przynajmniej jedno stowarzyszenie policyjne jest przeciwne takiej decyzji.

Jeff McGuire, dyrektor wykonawczy Ontario Association of Chiefs of Police

Jeff McGuire, dyrektor wykonawczy Ontario Association of Chiefs of Police

, jest przeciwko pojazdom posiadającym jedną tablicę rejestracyjną. (OACP)

- Jeśli wyeliminujemy połowę tablic rejestracyjnych, tym samym wyeliminujemy połowę możliwości zidentyfikowania osób zaangażowanych w przestępstwa – powiedział Jeff McGuire, dyrektor wykonawczy Ontario Association of Chiefs of Police – Nie potrafię znaleźć ani jednego przeciwskazania do posiadania tablic rejestracyjnych z przodu i z tyłu pojazdu.

McGuire powiedział, że dwie tablice pomagają rozwiązać brutalne przestępstwa, alarmy bursztynowe, a nawet pomagają w walce z terroryzmem, ponieważ policja zbiera dowody wideo z różnych źródeł, w tym witryn sklepowych, domowych filmów bezpieczeństwa i kamer dashboardowych.

- Jest wiele innych sposobów oszczędzania pieniędzy – stwierdził.

Ontario jest jedną z niewielu prowincji w Kanadzie, która wymaga dwóch tablic rejestracyjnych w każdym samochodzie. Dwie pozostałe to Kolumbia Brytyjska i Manitoba.

Niedawno ten wymóg zlikwidował rząd Nowego Brunszwiku dla oszczędności budżetowych. Również tam szefowie policji wyrażali poważne obawy.

W USA 19 stanów wymaga jednej tablicy rejestracyjnej, a 31 i Washington D.C wymagają dwóch. Naruszenie tych przepisów może skutkować mandatem drogowym.

Przywódca liberałów John Fraser skrytykował rząd, wzywając go do skoncentrowania się na naprawdę istotnych kwestiach takich jak opieka zdrowotna i edukacja.

- O tym powinniśmy teraz rozmawiać, a nie o tablicach rejestracyjnych czy o piwie i winie w sklepach spożywczych – powiedział – To nie jest najważniejsza rzecz.

Tymczasem zastępca szefowej NDP, John Vanthof, nie był tak krytyczny, zauważając, że jego rejon wyborczy Timiskaming-Cochrane graniczy z Quebekiem.

- Nasze lokalne centrum handlowe to połowa Quebeku bez przedniej tablicy rejestracyjnej – powiedział.

Przywódca Partii Zielonych Mike Schreiner poparł projekt rządu.

- Oznacza to mniejszą produkcję tych metalowych płyt, co zaoszczędzi pieniądze i zasoby – stwierdzil.

Pewne wątpliwości budzi system pobierania opłat przez autostradę 407 ETR, ponieważ opiera się on na tablicach rejestracyjnych. Schreiner uważa jednak, że tę technologię można dostosować. Ministerstwo Transportu nie udzieliło natychmiastowej odpowiedzi.

Aktywność rządu Ontario w kwestii tablic rejestracyjnych nie ogranicza się więc do zmiany hasła na tablicach komercyjnych z „Yours to Discover” na „Open for Business”.

Szczegóły dotyczące hasła zostaną ujawnione w nadchodzącym budżecie, który zostanie ujawniony 11 kwietnia. Źródła rządowe podają, że decyzja o rezygnacji z przedniej tablicy rejestracyjnej prawdopodobnie zostanie podjęta w późniejszym terminie.