Trujący, a jednak leczy

Porady babci Jelonki kwie 10, 2019 at 2:36 am

barw2Można znaleźć go w lasach, ogrodach, parkach i …na cmentarzach. Jego niebieskie kwiaty kwitną dwa razy do roku, a  zielone liście tworzą cudowne kobierce. Ślicznie wygląda, wypełniając wolne miejsca pod drzewami, na skarpach i w krzewach.

Na Śląsku hodowano go jako roślinę ozdobną niezwykle ważną w ludowej tradycji. Kochano go za jego magiczne właściwości, a medycy wierzyli w jego leczniczą moc.

Był nieodłącznym elementem palmy święconej w niedzielę palmową – miał bowiem zapewnić ochronę i spokój domostwom, strzec przed burzą, gradem i czarownicami.

Barwinek pospolity  (łac. Vinca minor, ang. Myrtle), to wieloletnia, mrozoodporna krzewinka o zaskakującym działaniu. Uprawiany od XVII wieku – w medycynie naturalnej stosowano go w leczeniu cukrzycy, chorób oczu, krwotoków i po ukąszeniu owadów.

Pomimo tego, że jest trujący, ma właściwości odtruwające, działa antyseptycznie, poprawia trawienie oraz przyspiesza gojenie się ran.

barw1Surowcem leczniczym są liście i nasiona, a lista schorzeń, na jakie pomaga jest długa i zaskakująca. Znajdują się na niej: choroba Hodgkinga, chłoniaki, nerwiaki, białaczka, a także grzybica. Preparaty z barwinku przyczyniają się również do zwiększania przepływu krwi do uszkodzonych obszarów mózgu, zmniejszając ryzyko udaru. Barwinek stosuje się w leczeniu zaników pamięci, jest również składnikiem leków przeciw starzeniu się.

Badania wykazały, że winkamina lub winkypocetyna zawarte w barwinku pospolitym mogą przyczyniać się do leczenia otępienia. Ponadto choroby Alzheimera, poprawy krótkotrwałej utraty pamięci spowodowanej przez niektóre leki. A także poprawy ubytku słuchu związanego z wiekiem oraz zmniejszenia gromadzenia się wapnia z dializy.

bar3Preparaty na jego bazie wpływają na zmniejszenie szumów usznych i dzwonienia w uszach. Dodatkowo stosowany jest jako środek ściągający, kontrolujący przepływ krwi, skuteczny przy obfitych krwawieniach miesiączkowych,  wspomaga też leczenie ran.

Zewnętrznie może być stosowany z olejem lub maścią na zapalenie skóry, trądzik, wypryski, krwawienie z dziąseł, krwawienie z nosa, wrzody w jamie ustnej i krwawienie hemoroidów.

Mimo wielu korzyści zdrowotnych, ekstraty z barwinka mają również długą listę skutków ubocznych. Nie należy ich stosować w przypadkach:

  • chorób nerek, płuc i wątroby
  • przy niskim ciśnieniu krwi
  • w czasie ciąży(preparaty na bazie tej rośliny w jakiejkolwiek formie, mogą doprowadzić do wady wrodzonej płodu lub nawet poronienia)
  • podczas karmienia piersią
  • przed zabiegami chirurgicznymi (mogą nastąpić powikłania podczas i po zabiegu)

barw1Skutkami ubocznymi zastosowania preparatów z barwinkiem mogą być również bóle i zawroty głowy, bezsenność,  i arytmia. Zewnętrznie, gdy zioła są stosowane prawidłowo, nie ma znanych skutków ubocznych.

Uwaga! Wyciągi z barwinku mają bardzo silne działanie, dlatego stosowanie ich  wymaga konsultacji z lekarzem. Nie wolno stosować ich na własną rękę!