Mieszkanie dla miłośników literatury albo snobów

Lokalnie Top News kwie 11, 2019 at 10:00 am
Budynek, w którym mieszkał Heminway teraz nosi jego imię.

Budynek, w którym mieszkał Hemingway teraz nosi jego imię.

Mieszkanie krótko zajmowane przez znanego pisarza, Ernesta Hemingwaya, pod koniec jego pracy w Toronto od wtorku jest wystawione na sprzedaż.

Amerykański powieściopisarz mieszkał w dwupokojowym apartamencie w budynku mieszczącym się w centrum miasta przez około sześć miesięcy między 1923 a 1924 rokiem, kiedy pracował jako dziennikarz w Toronto Star. W tym czasie gazeta nosiła nazwę Toronto Daily Star. Budynek teraz nosi jego imię.

- Sprzedaż tego mieszkania zwróciła uwagę na trudne relacje pisarza z Kanadą – mówi Kaitlin Wainwright, historyk dziejów Toronto – Wrócił do Toronto w 1923 r. i niemal natychmiast tego pożałował. Hemingway nie lubił miasta, nie pasowało do Paryża, gdzie pracował jako korespondent zagraniczny torontońskiej gazety.

Wainwright powiedziała, że Hemingway uważał to miasto – do którego po raz pierwszy przeniósł się w 1920 roku – za „prowincjonalny zaścianek”. W latach dwudziestych Toronto nie było jeszcze tętniącą życiem metropolią.

- Można prześledzić jego czas nie tylko w Toronto na początku lat dwudziestych, kiedy przenosi się do innych miast pracując dla „Stara” i obserwować ewolucją jego twórczości – zauważyła Wainwright – Kiedy Hemingway zaczął pracować dla torontońskiej gazety zarabiał ¾ centa za słowo, co doprowadziło go do bardziej rozwlekłego stylu pisania.

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

- Oczywiście, powieściopisarstwo Hemingwaya jest znane z bardzo syntetycznego, minimalistycznego języka – kontynuuje Wainwright – Ale kiedy przeczytamy niektóre z jego wcześniejszych prac, to nie jest to Hemingway, którego znamy.

Dopiero około pięć lat temu naukowcy odkryli, że Hemingway wynajmował apartament numer 19. Amerykanin podpisał roczny kontrakt na wynajęcie w październiku 1923 roku. Miał płacić za mieszkanie 85 dolarów miesięcznie. Złamał kontrakt wcześniej by móc opuścić miasto.

- Jego czas w mieszkaniu przy Bathurst Street, na północ od St. Clair Avenue West, był również ważnym okresem dla Hemingwaya i jego żony; spodziewała się swojego pierwszego dziecka – opowiada Wainwright.

Historyczka zauważa, że okolica, w której znajduje się mieszkanie, jest również godna uwagi, ponieważ w tamtym czasie była „inkubatorem” dla innych znanych torontończyków.

- Liczba luminarzy w sztuce i kulturze Toronto, którzy tam mieszkali w połowie XX wieku, jest dla mnie naprawdę uderzająca – mówi wymieniając krytyka literackiego Northropa Frye’a i muzyka Glenna Goulda.

Agent handlu nieruchomościami, Andrew Harrild z Condos.ca informuje, że apartament Hemingwaya oferuje kupującym możliwość posiadania 102 metrów kwadratowych literackiej historii.

- Kupujący będzie miał miłe uczucie, gdy wejdzie w to miejsce – mówi – Niesamowite poczucie historii.

Teraz apartament jest do kupienia za 730 tysięcy dolarów z miesięcznymi opłatami za utrzymanie budynku w wysokości 911 dolarów.