Budżet Ontario – na co wydamy i na czym będziemy oszczędzać

Lokalnie Series Top News kwie 12, 2019 at 6:00 am
Minister Finansów Vic Fedeli przedstawia w parlamencie budżet rządu

Minister Finansów Vic Fedeli przedstawia w parlamencie budżet rządu

Konserwatywny rząd Douga Forda ogłosił budżet na ten rok. Jest to pierwszy budżet od lat nie stworzony przez Liberałów. Dobrą wiadomością jest to, że Ontario w najbliższym roku trochę mniej się zadłuży.

Deficyt budżetowy z 15 miliardów dolarów za rządów Kathleen Wynne zmniejszy się do 11,7 miliarda dolarów dzięki rosnącym dochodom podatkowym, cięciom wydatków. Z tych cięć wyłączone są dwie dziedziny – służba zdrowia i edukacja na poziomie podstawowym i średnim.

- To budżet rozsądny i odpowiedzialny – powiedział w czwartek minister finansów Vic Fedeli – To także budżet, który nie zawiera żadnych nowych podwyżek podatków. Ani jednej. W krótkim czasie, odkąd przejęliśmy administrację prowincji, deficyt został zmniejszony o 3,3 miliarda dolarów.

Fedeli był w stanie osiągnąć zarówno redukcję deficytu, jak i obniżki podatków z powodu wzrostu podatków od sprzedaży (sales tax) i dochodów osobistych mieszkańców Ontario w wysokości 4,1 miliarda dolarów w ciągu ostatniego roku. Około 2000 urzędników prowincyjnych, którzy przeszli na emeryturę nie zostało zastąpionych, co wpłynęło na ograniczenie wydatków. Minister finansów planuje kolejne 1,7 miliarda dolarów cięć w sektorach sprawiedliwości, post-policealnym i socjalnym w ciągu najbliższych trzech lat poprzez racjonalizację wydatków.

aabudzet4

Są też ulgi podatkowe.

Po raz pierwszy rodzice dzieci, które chodzą do przedszkola będą mogli otrzymać do 6000 dolarów na dziecko poniżej 7 roku życia w formie ulgi podatkowej. Dzieci w wieku od 7 do 16 lat, które zapisały się do jakiejś formy zajęć pozalekcyjnych lub obozu kwalifikują się również do odpisu podatkowego w wysokości 3750 dolarów rocznie.

Wielkość ulgi podatkowej będzie uzależniona od wysokości dochodów. Nie będą one przysługiwały osobom o bardzo wysokich dochodach. Rodziny zarabiające więcej niż 150 tysięcy dolarów rocznie nie otrzymają nic. Ocenia się, że przeciętna rodzina otrzyma ulgę o wartości $1250. W sumie ulgi te kosztować będą prowincję 390 milionów dolarów rocznie.

- Wszystko to odbywa się przy jednoczesnej ochronie miejsc pracy, a nasz rząd inwestuje w jeden z najbardziej elastycznych programów opieki nad dziećmi, jakie kiedykolwiek wprowadzono w prowincji – przekonywał Fedeli.

Chcąc utrzymać stawki podatkowe dla przedsiębiorstw konkurencyjne w stosunku do stanowych podatków w USA, w związku z obniżkami podatków Trumpa, rząd Forda planuje wydać w tym roku 1,4 miliarda dolarów na przyspieszone koszty kapitałowe i odpisy amortyzacyjne, co pozwoli firmom odpisać część lub całość ich zakupów od podatków.

- Kiedy się z nimi (przedsiębiorcami) konsultowaliśmy, właśnie tego chcieli najbardziej teraz. Wszystko to robimy, by utrzymać miejsca pracy – mówił Fedeli o grupach biznesowych, z którymi spotykał się od chwili objęcia urzędu.

Oprócz już ogłoszonej ulgi podatkowej dla osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie, seniorzy o niskich dochodach otrzymają bezpłatną opiekę stomatologiczną. Razem środki te będą w tym roku kosztować 585 milionów dolarów.

Jest też w budżecie coś dla ludzi, którzy lubią rozrywkowe życie. Wszystkie podwyżki podatków planowane przez poprzedni rząd Wynne na piwo i wino zostały anulowane. Nastąpi też spore poluzowanie przepisów dotyczących alkoholu i hazardu.

aabudzet2

Po raz pierwszy zarządy gmin będą mogły pozwolić na picie w miejscach publicznych takich jak parki. Bary i restauracje będą mogły podawać alkohol od godziny 9 rano, każdego dnia tygodnia.

Rząd Forda przygotowując budżet szukał też jak największych oszczędności. W niektórych obszarach nastąpią głębokie cięcia wydatków.

Zadłużenie netto w prowincji wyniesie w tym roku 343 miliardy dolarów, a w latach 2021-2022 ma wzrosnąć do 382 miliardów dolarów. By pokryć większe wydatki socjalne i utrzymać finanse prowincji w rozsądnych ryzach rząd zdecydował się na ograniczenie biurokracji. Wzrost wydatków zostanie ograniczony w prawie każdym ministerstwie.

- Patrzymy na każdy program, każdą agencję, każdą radę, każdą komisję, aby zracjonalizować wydatki – powiedział Fedeli jednocześnie zapewniając, że cięcia nie wpłyną na jakość świadczonych usług.

- Nasz rząd znalazł osiem centów nieracjonalnie użytych na każdy wydany dolar – stwierdził minister.

Choć cięcia budżetowe nie obejmują służby zdrowia, to tutaj też rząd szuka oszczędności i racjonalizuje koszty.

Na przykład, 35 jednostek publicznej służby zdrowia prowincji zostanie połączonych w 20, dzięki czemu zaoszczędzone zostanie w latach 2021-2002 ponad 200 milionów dolarów rocznie.

Z zaprezentowanego projektu budżetu nie jest zadowolona opozycja.

aabudet3

Liderka NDP, Andrea Horwath, powiedziała, że budżet jest pełen drastycznych cięć i że nawet w obszarach, w których wydatki poprawiają się, wzrosty nie nadążają za inflacją.

- Oczekiwaliśmy głębokich cięć, ale nie spodziewaliśmy się takiego poziomu nieodpowiedzialności i jawnego okrucieństwa, które widzimy w tym budżecie. Doug Ford zabiera rzeczy, od których zależy los każdej rodziny – stwierdziła Horwath.

Tymczasowy lider Liberałów, John Fraser, powiedział, że zaproponowany przez Torysów budżet sprawia, że ​​sytuacja fiskalna prowincji wygląda gorzej niż do tej pory.

- Doug Ford zwiększył deficyt, by stworzyć pretekst do cięć. Cięć, które będą bardzo bolały – ocenił Fraser.

Niektóre cięcia wydatków budżetowych wielu obserwatorom wydają się zbyt bolesne.

Wsparcie dla ludów rdzennych Kanady zostanie zredukowane o połowę do 74,4 mln dolarów. W ubiegłym roku rząd przeznaczył na ten cel $146 milionów.

Wydatki na cele komunalne i mieszkaniowe zmniejszą się o 366 mln dolarów, z $1,48 mld do $1,12 mld. Energia, Northern Development i Mines tracą $572 mln.

Budżet Ministerstwa Środowiska zmniejszy się o jedną trzecią, z $983 mln do $631 mln.

- Tną wszędzie – stwierdziła ze zgrozą Horwath – Ten budżet karze każdego mieszkańca Ontario.

W ciągu najbliższych czterech lat rząd Torysów planuje wyeliminować 3000 etatów nauczycielskich i dodatkowe 2000 urzędników prowincyjnych, którzy przejdą na emeryturę i nie zostaną zastąpieni przez nowych.

aabudzet6

Przy okazji uchwalania budżetu ujawniono też, że tablice rejestracyjne w prowincji w ciągu najbliższych kilku lat zmienią kolor z białego na niebieski i będą pokryte warstwą szczeliwa chroniącego farbę przed łuszczeniem się. Na nowych tablicach napis „Yours to Discover” zastąpi „A Place to Grow”.

Zmiana koloru tablic rejestracyjnych oburzyła opozycję, która uznała, że decyzja ta ma propagandowy i stronniczy charakter, bowiem właśnie kolor niebieski jest podstawowym elementem symboliki Partii Konserwatywnej.

- W ciągu 20 lat rozmów z wyborcami i pukania do ich drzwi nikt nigdy nie pytał mnie o ładniejszą tablicę rejestracyjną – powiedział Fraser.

Andrea Horwath poszła jeszcze dalej.

- Myślę, że to wstyd, że mamy lidera, który stosuje element wizerunku swojej partii na naszych tablicach rejestracyjnych – powiedziała – Myślę, że spowoduje to wielkie oburzenie.

Zmiana tablic rejestracyjnych jest częścią szerszego projektu unowocześnienia i reorganizacji rządu, które to działania mają się zbiec ze zmianą wizerunku (rebrandingu). Stworzono dla rządu nowe hasło „Working for You”.

Przeprojektowanie logo Ontario kosztowało 89000 dolarów, a całkowity rebranding kosztował 500 tysięcy.

W projekcie budżetu rząd Forda przeznaczył 11,2 miliarda dolarów na cztery projekty poprawy i rozbudowy systemu komunikacji w GTA .

Jak już informowaliśmy – całkowity koszt czterech projektów robudowy sieci torontońskiego metra: Downtown Relief Line, Scarborough Subway Extension, Eglinton West Extension i Yonge-North, będzie kosztował 28,5 miliarda dolarów, które prowincja zobowiązała się pokryć, jeśli inne poziomy administracji nie przyłączą się do projektu.

Projekt budżet zawiera również informacje, gdzie będą dodatkowe przystanki na „Relief Line”.

Linia, która zaczyna się w Ontario Science Centre i kieruje się na południe do Ontario Place, obejmie dodatkowe przystanki: Flemingdon Park, Thorncliffe Park, Cosburn, Pape, Gerrard Street, Leslieville, East Harbor GO, Sumach Street, Sherbourne Street, Queen Station, Osgoode Station, Queen Street i Spadina Avenue oraz na ulicach King i Bathurst.

Na ostatniej stronie 382-stronicowego budżetu znajduje się niewielka poprawka do prowincyjnego prawa mająca na celu „upoważnienie Ministra Transportu do wyznaczenia inspektorów w celu kontroli, audytu, badania, oceny i oceny aktywów infrastruktury komunikacyjnej będących w posiadaniu lub pod zarządem Toronto Transit Commission lub Miasta Toronto.

Burmistrz Toronto, John Tory, stwierdził, że jest zadowolony, iż fundusze na komunikację obiecane przez PC zostały potwierdzone, ale jest „niesamowicie rozczarowany” eliminacją obiecanego podwyższenia podatku od benzyny.

- Wiele z ogłoszonych środków to zobowiązania na najwyższym szczeblu lub główne wskazania przyszłych działań – powiedział Tory – Bardzo się cieszę, że miliardy zadeklarowane wcześniej przez rząd prowincji zostały potwierdzone w budżecie. Tak, jak powiedziałem wczoraj, pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących sposobu zainwestowania pieniędzy.

- Jako burmistrz Toronto myślę, że jestem niesamowicie rozczarowany, iż prowincja wycofała się z projektowanego wzrostu podatku od paliw, który zapewniłby miastu Toronto z 1,1 miliarda dolarów w ciągu najbliższych 10 lat, zaczynając od milionów dolarów już w tym roku – powiedział Tory.