Neonowa nostalgia

Lokalnie Top News kwie 12, 2019 at 10:00 am

aaneony5

Blask neonów, który kiedyś rozświetlał ulice Toronto został zastąpiony przez ekrany LED. Miłośnikom historii bardzo tych świetlistych napisów w krajobrazie miasta brakuje.

- Neon był częścią percepcji zmysłowej, miał w sobie ton … Neon w ulewie, kiedy słyszało się trzaski cicho brzęczącego neonu, kiedy spadały na niego krople deszczu… Coś w tym było – mówi nostalgicznie Mark Garner, dyrektor wykonawczy Downtown Yonge BIA

Garner, który z zawodu jest fotografem i Jon Simo, filmowiec ze Slate Asset Management, dokładają wszelkich starań, aby przywrócić do świadomości społecznej stare neony. W weekend otworzą wystawę neonów typu „pop-up shop”, by móc zaprezentować swoją kolekcję.

Od 12 do 14 kwietnia stare neony będzie można zobaczyć w galerii Junction House, w budynku mieszkalnym przy Dundas Street West i Dupont Street.

Garner, który stworzył i prowadzi Neonowe Muzeum Toronto jako projekt pasyjny, ma nadzieję, że pop-up wzbudzi zainteresowanie bardziej stałą instalacją w przyszłości.

- To jest ważna historia miasta, którą trzeba opowiedzieć. Kulturowe znaczenie oznakowania na Yonge Street i w innych miejscach ma kluczowe znaczenie dla miejskiej tożsamości – mówi.

aaneony3

Obraz stworzony przez tego artystę – kolekcjonera pokazuje, jak będzie wyglądał znak dawnego domu towarowego Honest Ed, jeśli miasto zatwierdzi plan zainstalowania go na Victoria Street, nad wejściem do Teatru Eda Mirvisha.

Simo otrzymał swój pierwszy neon trzy lata temu w prezencie i szybko ten impuls wywołał kolekcjonerską pasję, która przerodziła się niemal w fiksację.

- Zacząłem się zakochiwać w artystycznej formie źródła światła … To zapoczątkowało pomysł założenia studia z neonami, czym naprawdę mógłbym się bawić i czym mógłbym podzielić się z ludźmi.

Swoją pasję zamienił w Neon Demon Studio, które tworzy przestrzeń roboczą dla twórców z Toronto.

Jego kolekcja rośnie. Zdobył i odnowił ponad dwadzieścia świetlistych znaków.

Zarówno Garner, jak i Simo od dawna pragną znaleźć przestrzeń, w której zabytkowe torontońskie neony będą mogły być odpowiednio zaprezentowane, utrzymane i zadbane.

- W Toronto, czasami mamy zimę. Dzień może być ciemniejszy, chłodniejszy i bardziej szary – mówi Brandon Donnell, wiceprezes Slate Asset Management, grupy właścicielskiej odpowiedzialnej za Junction House – I myślę, że światło neonów w środowisku miejskim jest interesującym sposobem kompensowania niedoboru tego światła.

aaneony

Wiele znanych miejsc w Toronto przez dziesięciolecia miało swoje fasady oświetlone neonami: Honest Ed, Sam the Record Man i Hard Rock Cafe. Przez dziesięciolecia oznakowanie neonowe restauracji i firm w Toronto było cudownym ozdobą miasta – uważa Simo. Ale w latach osiemdziesiątych to się zmieniło.

- W końcu neony zaczyęły mieć bardziej obskurny charakter. Pogarsza się ich jakość i zaczęto ich używać w mniej wystawnych miejscach jak motele czy kluby ze striptizem – wyjaśnia Simo.

Simo uważa, że przywrócenie zagubionej formy ma prawdziwą wartość artystyczną. Sam siebie porównuje się do „Indiany Jonesa”, który szuka zagubionej kolekcji neonów.

- W mieście jest dużo neonów, ale po prostu chowa się je w magazynach. A my musimy je po prostu odnaleźć – mówi.

aaneony2

A Garner ma nadzieję, że dwudniowa wystawa sprawi, że wzrośnie zainteresowanie tymi zagubionymi świecącymi kiedyś znakami i dzięki temu one pomogą w zachowaniu przeszłości.

Znak Honest Ed zostanie zamontowany na Victoria Avenue i będzie obecny w przestrzeni miasta do końca 2019 roku. Neonowe Muzeum ma nadzieję znaleźć sobie bardziej stałe miejsce najlepiej w wewnętrznym obszarze widokowym w Starym Ratuszu, po tym, jak w 2021 r. miejskie sądy opuszczą tę przestrzeń.