Kto zepsuł Facebooka?

Rynek Top News kwie 14, 2019 at 12:00 pm

Screen Shot 2019-04-14 at 11.25.26 Użytkownicy z całego świata donoszą o skutkach awarii Facebooka (a także Instagram i WhatsApp), do jakiej doszło najpierw w środę Europie i Ameryce Północnej (częściowo w Kanadzie), i ponownie dzisiaj rano. 

Facebook wystosował oficjalny komunikat, informujący o poważnym problemie oraz o tym, że technicy próbują jak najszybciej zlokalizować przyczyny awarii, która dotknęła miliony ludzi.

Pierwsze problemy użytkownicy serwisu odnotowali w środę. Nie można było się zalogować, ani publikować czy planować postów. Najczęstsze objawy to:

- brak możliwości pisania postów

- trudności w udostępnianiu zdjęć

- wysiadło planowanie postów

- okazjonalnie problemy z zalogowaniem

- brak możliwości komentowania

-brak możliwości odszukania własnych grup.

Pierwsza awaria trwała 11 godzin, przez co była jedną z najdłuższych usterek tego serwisu społecznościowego w ostatnich latach. Przyczyny jak na razie są nie znane. Trudności z korzystaniem z serwisu występowały nadal w czwartek.

zz facebook

Ponownie awaria wystąpiła dzisiaj w godzinach od 6:30 do 9:00 (czasu ontaryjskiego).

Przy każdej próbie opublikowania posta u użytkownika wyskakiwał komunikat o treści: “Ups! Coś poszło nie tak. Pracujemy nad naprawieniem tego tak szybko jak to możliwe….”

Niektórzy mogli zobaczyć inny komunikat o następującej treści: “Korzystanie z Facebooka wkrótce znów będzie możliwe. Facebook jest teraz nieaktywny ze względu na konieczne prace serwisowe, ale powinien być dostępny za parę minut. W międzyczasie przeczytaj więcej informacji na temat przyczyn wyświetlania tego komunikatu. Dziękujemy za cierpliwość podczas oczekiwania na wprowadzenie udoskonaleń”.

Tysiące użytkowników zgłaszały trudności z dostępem do Facebooka, jak i do niektórych innych usług firmy, jak Instagram i WhatsApp.

“Dziękuję Twitter. Przyszedłem tutaj, aby zobaczyć czy Instagram i Facebook działają i widzę, że nie” – pisze jeden z użytkowników Twittera, innego serwisu społecznościowego.

Screen Shot 2019-04-14 at 11.27.55 Screen Shot 2019-04-14 at 11.28.10

Użytkownicy mediów społecznościowych zgromadzili się na Twitterze, aby omówić przestoje, a #FacebookDown i #instagramdown tworzą największe trendy na Twitterze zarówno w Toronto, jak i na całym świecie.

Facebook nie wyjaśnia, co spowodowało problem ale wcześniej twierdził, że awaria mnie jest wynikiem ataku hackerskiego.

Screen Shot 2019-04-14 at 11.07.56Poważna i długotrwała awaria Facebooka może koncern wiele kosztować.

“Wall Street Journal” pisze, że awaria Facebooka może nawet zmusić koncern do zwrotu kosztów poniesionych przez reklamodawców.  Wielu z nich wykorzystuje platformy Marka Zuckerberga jako podstawowe narzędzie do komunikacji z klientami.

Facebook przejął Instagram w roku 2012 i WhatsApp w 2014. Na świecie korzysta aktywnie codziennie z Facebooka 1.52 mld użytkowników.

Więcej – TUTAJ. i TUTAJ.