Torontońskie echa pożaru paryskiej katedry

Lokalnie Top News kwie 16, 2019 at 6:00 am
Torontoński kardynał Thomas Collins

Torontoński kardynał Thomas Collins

Kardynał Toronto wyraził głęboki żal z powodu pożaru, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu.

- Na całym świecie wszyscy odczuwamy smutek w sercach na myśl, że mieszkańcy Paryża tracą nie tylko tak zadziwiającą, najpiękniejszą katedrę na świecie, ale swoją świątynię – powiedział kardynał Thomas Collins – To jest ich kościół.

W Montrealu dzwony bliźniaczej Bazyliki Notre-Dame rozbrzmiewały w dowód solidarności z mieszkańcami Paryża.

Proboszcz Bazyliki, Miguel Castellanos napisał na Facebooku, że jest zszokowany wiadomością o pożarze w Notre Dame de Paris, którą określił jako klejnot architektury i wyjątkowy symbol kulturowy, historyczny i religijny.

Miguel Castellanos

Miguel Castellanos

„Modlę się za Francuzów z diecezji paryskiej i wszystkich, którzy będą musieli ciężko pracować, aby odbudować ten międzynarodowy skarb, wieczny i potężny” – napisał Castellanos – Nasze dziedzictwo jest bardzo kruche. Razem, troszczmy się o to, aby zachować nasze skarby”.

Kardynał Collins powiedział, że katedra ma być znakiem piękna, który prowadzi do prawdy i dobroci. Dodał, że to zniszczenie dotknęło tak wielu ludzi z uwagi na jego historię i wspaniałość.

Arcybiskup wskazał, że pożar wybuchł na tydzień przed Wielkanocą, najważniejsze święto dla chrześcijan.

aanotredame2

W poniedziałek późnym popołudniem ogień ogarnął dach średniowiecznego kościoła, który był poddawany gruntownej renowacji. Pożar pochłonął wieżę katedry a iglica zapadła się pod wpływem płomieni.

Przyczyna pożaru pozostaje niejasna.

Collins powiedział, że nie spodziewa się żadnych specjalnych nabożeństw w związku z pożarem Notre Dame.

- Katedra jest budowlą z cegły, kamienia i zaprawy. Jest piękna i znacząca, ale najważniejsze jest cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Pana, które wspominamy w Wielkim Tygodniu – stwierdził torontoński kardynał.

Proboszcz Bazyliki Old Montreal wzorowanej na architekturze paryskiej katedry Notre Dame, Miguel Castellanos ofiarował swoje modlitwy Francuzom i wszystkim, których dotknął pożar w Paryżu.