Sukces pilotażowego projektu na King Street

Lokalnie Top News kwie 17, 2019 at 10:00 am

aaking3

Rada miejska Toronto zdecydowała, że pewien odcinek King Street, po przeszło roku prób, zostanie zamknięty na stałe dla ruchu samochodowego.

Do tej pory ruch tramwajowy był traktowany priorytetowo na 2,6 kilometrowym odcinku King Street pomiędzy Bathurst Street i Jarvis Street w ramach obowiązującego od listopada 2017 roku programu pilotażowego. Pisaliśmy o nim w Bejsmencie w czasie jego wprowadzenia.

- Jestem bardzo zadowolony z wyniku głosowania – powiedział burmistrz John Tory – Sądzę, że będzie to bardzo dobry krok, który na stałe ułatwi życie pasażerom komunikacji publicznej.

Większość radnych miejskich była za zamknięciem odcinka King Street dla samochodów. Przeciwni byli tylko trzej radni: Michael Ford, Stephen Holyday i Jim Karygiannis.

Radny z okręgu Etobicoke, Stephen Holyday, powiedział, że jego koledzy radni „odtrąbili fanfary” sukcesu i nie przyjrzeli się szczegółom raportu pracowników miejskich.

- Myślę, że ludzie podchodzą do tego całego projektu ze zbytnim optymizmem i pozwolili mu przejść bez zbytniej krytycznej oceny – powiedział Holyday.

Radny z okręgu Etobicoke, Stephen Holyday

Radny z okręgu Etobicoke, Stephen Holyday

W ramach decyzji o uczynieniu pilotażu stałą praktyką, rada głosowała również za poprawą komunikacji na ulicach sąsiadujących z zamkniętym dla samochodów odcinkiem King Street.

Radny Joe Cressy mówi, że ruch „rozszerzy obszar publiczny” na ulicy wskazując na powstanie 45 stałych restauracyjnych ogródków ulicznych oraz poprawę oświetlenia.

- Mamy realną szansę w 2023 roku, kiedy na King Street zostanie zakończona całkowita modernizacja torów, stworzyć nową ulicę na miarę XXI wieku – powiedział Cressy.

Rada miejska jednogłośnie głosowała też za przyjęciem wniosku burmistrza Johna Tory’ego, aby kontynuować monitorowanie i ocenę realizacji projektu.

Z badań przeprowadzonych przez pracowników miasta wynika, że w czasie obowiązywania projektu pilotażowego czas podróży użytkowników komunikacji publicznej skrócił się o około 12 minut. Dzięki temu zwiększyła się liczba chętnych do korzystania z tramwajów.

Raport wskazał również, że:

  • podróżujący każdego dnia oszczędzają w sumie 30000 minut podróży.
  • ilość pasażerów zwiększyła sięz 72000 do 84000 pasażerów dziennie.
  • o 25 procent zwiększyła się liczba pasażerów korzystających z komunikacji publicznej na linii tramwajowej po King Street.
  • linia ta stała się najbardziej ruchliwą w Toronto.

Autorzy raportu oceniającego funkcjonowanie projektu pilotażowego wskazali, że pewne szkody ponieśli właściciele biznesów ulokowanych na tym odcinku ulicy, którzy odnotowali 2,5 procentowy spadek obrotów.

Niespodzianką jest to, że kierowcy samochodów niewiele stracili. Po początkowym okresie dezorientacji i chaosu, szybko przyzwyczaili się do objazdów i czas ich podróży wydłużył się w stosunku do stanu poprzedniego minimalnie.

Rzecznicy pasażerów komunikacji publicznej wyrazili nadzieję, że sukces projektu pilotażowego na King Street skłoni władze miasta do podobnych działań na innych ruchliwych ulicach Toronto.

- Chcielibyśmy by ten model obowiązywał na ruchliwych ulicach w całym mieście – powiedział radny Cressy.