Powódź w Quebecu

Kanada Series Top News kwie 22, 2019 at 4:00 pm

aapowodz

Setki ludzi w południowym Quebecu musiało opuścić swoje domy z powodu powodzi.

W całej prowincji rozlokowano około 600 żołnierzy Kanadyjskich Sił Zbrojnych, którzy pomagają w ewakuacji.

- Wszystko idzie dobrze – powiedział Éric Houde, dyrektor operacji bezpieczeństwa cywilnego w Quebecu – Ludzie w tych regionach pamiętają powodzie z 2017 roku. Poziom przygotowania gmin jest znaczący.

Ponad 1000 domów zostało zalanych. Większość z nich jest zlokalizowana w rejonach na południe od Quebec City. Polowa z nich znajduje się w Sainte-Marie, około 60 kilometrów na południe od stolicy prowincji.

W Sainte-Marie pojazdy niektórych mieszkańców są pod wodą, a mieszkańcy korzystają z łodzi, aby pomóc swoim sąsiadom opuścić domy. Stan wody w rzece Chaudière wzrósł w niedzielny poranek o 25 centymetrów i osiągnął bezprecedensowy poziom – zdaniem burmistrza miasta, Gaétana Vachona.

- Mieliśmy wielkie powodzie w 1987 i 1991 roku – mówi Vachon – W tym momencie przekroczyliśmy najwyższy poziom w historii.

- Prognoza na resztę kwietnia pokazuje niższe temperatury w całej prowincji i brak większych opadów, powiedziała Marie-Ève ​​Giguère, meteorolog w Environment and Climate Change Canada – To powinno pomóc w zmniejszeniu ryzyka eskalacji powodzi w nadchodzących dniach.

Po drugiej poważnej powodzi w ciągu trzech lat, premier Quebecu François Legault powiedział, że chce stworzyć zachęty dla osób mieszkających na obszarach zagrożonych zalaniem, aby przeniosły się gdzie indziej.

aapowodz4

- Jest pewne, że zmiany klimatyczne mają wpływ i musimy dostosować nasz program – stwierdził podczas wizyty w dotkniętych powodzią obszarach w Laval – Jeśli trzeba zmusić ludzi do przeprowadzki, to zrobimy to.

W Bécancour, po drugiej stronie rzeki nad którą położone jest Trois-Rivières, około dwudziestu żołnierzy pracowało do drugiej w nocy układając worki z piaskiem wokół miejskiej instalacji filtrów wodnych, aby chronić dostawy wody przed zanieczyszczeniem.

Minister bezpieczeństwa publicznego Quebecu, Geneviève Guilbault, powiedziała w sobotę wieczorem, że żołnierze zostali wysłani również do Saint-André-Avelin, Trois-Rivières i Pontiac – gdzie 72-letnia kobieta zmarła wczoraj po powodziach.

W rejonie Montrealu zalane zostały drogi w Laval, Bizle Bizard i Pierrefonds. Cztery osoby opuściły swoje domy w Laval.

W Saint-Joseph-du-Lac, na zachód od Montrealu, Sarah Montplaisir musiała przenieść wszystko do salonu, kiedy do piwnicy zaczęła wlewać się woda.

W Saint-Joseph-du-Lac, na zachód od Montrealu, Sarah Montplaisir musiała przenieść wszystko do salonu, kiedy do piwnicy zaczęła wlewać się woda.

- Pracownicy miejscy Montrealu zbudowali tymczasowe wały przeciwpowodziowe na wrażliwych obszarach wokół miasta - powiedział Martin Guilbault, szef operacji w montrealskiej straży pożarnej. Dodał, że mieszkańcy zagrożonych obszarów muszą chronić swoje domy workami z piaskiem, które zostały dostarczone lub są dostępne do odbioru w centrach dystrybucyjnych.

Miasto Montreal poprosiło wolontariuszy o pomoc w napełnianiu worków z piaskiem i rozprowadzaniu ich w obszarach zagrożonych.

W Rigaud, na zachód od Montrealu, zalało 25 domów, około 50 zostało odciętych przez wody powodziowe, a kolejne 100 jest zagrożonych powodzią. Czerwony Krzyż twierdzi, że rozmieścił 21 rodzin, które opuściły swoje domy, w okolicznych hotelach.