Jet Airways przestał latać

Rynek Top News kwie 23, 2019 at 3:35 pm

zz jet1Setki pasażerów, w tym także Polaków podróżujących do Polski, nie będzie mogło powrócić do Kanady samolotami linii Jet Airways, która z dnia a dzień przestała istnieć. Mocno zadłużone linie zawiesiły kilka dni temu loty, a dalsza działalność stoi pod znakiem zapytania. 

Jet Airways to istniejący od 1983 roku największy w Indiach przewoźnik prywatny z siedzibą w Mumbaju. Ma blisko 100 samolotów i obsługuje połączenia z Azją, Europą i Ameryką Północną (Toronto, Newark i Nowy Jork). Głównym hubem jest port lotniczy Chhatrapati Shivaji.

Prowadzone są pertraktacje z rządem Indii oraz grupą bankowych wierzycieli na czele z State Bank of India, aby przywrócić działalność Jet Airways ale banki odmówiły przedłużenia jej pomocy. Inwestorzy nie godzą się na dalsze finansowanie linii, która potrzebuje 143 mln pożyczki, aby kontynuować działalność. Jej połączenia przejmują powoli konkurencyjni przewoźnicy: SpiceJet i IndiGo.

W sumie Jet Airways ma 1,2 mld dolarów długu. Liczyła na 217 mln dolarów pożyczki w ramach umowy ratunkowej z bankami z końca marca. Banki odrzuciły też ostatnią prośbę o tymczasową pomoc 4 mld rupii (58 mln dolarów).

„Skoro nie było widoków na doraźne finansowanie z banków czy z innego źródła, linia nie mogła płacić za paliwo i inne ważne z punktu widzenia kontynuowania działalności usługi. Nie pozostało nam nic innego jak ogłosić tymczasowe zawieszenie lotów” — cytuje Reuter jej komunikat. Kierownictwo podziękowała lojalnym klientom za wsparcie przez ponad 25 lat i „szczerze przeprosiło za zakłócenie wszystkim planów podróży”.

W szczytowym okresie linia miała 120 samolotów i wykonywała ponad 600 lotów dziennie, zatrudniając około 16 tys. ludzi. Teraz firma musiała jednak odwoływać setki lotów.

Banki liczą, że powodzeniem zakończy się przetarg na 75% udziałów w linii. sceptyczni są natomiast inwestorzy. Według szefa firmy doradczej Endau Analytics Shukora Yusofa, wartość Jet Airways topnieje z każdym dniem.

Banki podały, że mają sygnały o zainteresowaniu kupnem do 75 procent linii lotniczej. Jak podała stacja CNBC-TV18, rozpisały one przetarg dla czterech wybranych podmiotów: firm private equity TPG Capitał i Indigo Partners, funduszu National Investment and Infrastructure Fund i Etihad Airways, która ma już udział w Jet Airways.

Resort lotnictwa cywilnego zapowiedział wspieranie procedury ratowania Jeta, spodziewa się jej zakończenia do 10 maja.

- Na trudnościach kiedyś największej w Bombaju linii lotniczej mogą skorzystać inni. Konkurencyjne firmy rzuciły się na sloty (działki czasowe startów i lądowań na lotniskach) Jeta. Sloty zostaną rozdzielone między innych przewoźników według wielkości ich floty i zatrudnienia. Jet może jednak ich nie stracić, jeśli wznowi działalność do końca sezonu, czyli do 26 października. Linia twierdzi, że wkrótce wznowi loty.

Gdyby jednak nie udało się jej uratować, tysiące ludzi stracą pracę, już teraz zresztą od miesięcy nie dostają zapłaty. Byłby to też cios dla premiera Indii Narendry Modiego, który stara się o reelekcję, a także dla Boeinga, który ma już poważne kłopoty z samolotami typu 737 MAX, bo Jet zamówił u niego ponad 100 tych maszyn.

Więcej - TUTAJ.

Kwestionariusze do roszczeń - TUTAJ.