Zmierzch telewizji kablowej i satelitarnej

Rynek kwie 23, 2019 at 10:00 am

aatv2

Liczba Kanadyjczyków płacących za co najmniej jedną internetową platformę wideo w przyszłym roku przekroczy liczbę tradycyjnych abonentów telewizji.

Convergence Research Group twierdzi, że rosnąca popularność szeregu opcji transmisji strumieniowej – od Netflixa i Crave po platformę sportową DAZN – prowadzi do stopniowej zmiany upodobań widzów i miejsc, gdzie płacą za rozrywkę.

Brahm Eiley, prezes Convergence Research, sugeruje, że zmieniające się nawyki przekroczą punkt krytyczny do końca 2020 roku, gdy w Kanadzie pojawi się więcej firm zajmujących się transmisją strumieniową w Internecie. Szczegóły przedstawił w swoim raporcie pod tytułem „Couch Potato” („Kanapowiec”) na temat trendów w przemyśle telewizyjnym, opublikowanym w poniedziałek.

- Jeśli porównamy rynek telewizyjny sprzed roku do tego, z czym mamy do czynienia teraz, to dostrzeżemy, że globalne platformy „strumieniowe” wkraczają do Kanady i to będzie się nasilać w ciągu najbliższych kilku lat zasugerował Eiley w wywiadzie dla CTV News – Konsument zaczyna mieć większy wybór – dodał.

Eiley wskazał na Apple i Disney jako dwie duże korporacje, które planują uruchomienie internetowych platform strumieniowych w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku.

Oczekuje się, że obie firmy w końcu również zawitają do Kanady, chociaż Eiley przewiduje, że Disney może zawrzeć umowę z istniejącą kanadyjską firmą medialną, podobnie jak Bell Media Crave prowadzi programy HBO i Showtime.

„Tradycyjne sieci przekazu – telewizja kablowa i satelitarna w całej Kanadzie, odnotowują spadek liczby abonentów o około dwa procent rocznie” – czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku liczba abonentów kanadyjskiej telewizji zmniejszyła się o 204 tysiace, a w tym roku spodziewanych jest kolejne 253 tysiące anulowań.

Ekspansja internetowych platform transmisji strumieniowych w Kanadzie była znacznie wolniejsza niż w Stanach Zjednoczonych, po części dlatego, że Kanadyjczycy mają mniej niż połowę opcji przesyłania strumieniowego, które mają Amerykanie – twierdzi Eiley.

To jeden z powodów, dla których wiele gospodarstw domowych nadal płaci za usługi kablowe i strumieniowe jednocześnie, ale to powoli się zmienia. Raport szacuje, że około 32 procent kanadyjskich gospodarstw domowych nie będzie miało tradycyjnego abonamentu telewizyjnego do końca tego roku – stanowi to wzrost o około dwa punkty procentowe w stosunku do 2018 roku.

Badanie Convergence Research szacuje również, że kanadyjskie przychody z usług przesyłania strumieniowego wideo wzrosły o 33 procent do 1,12 miliarda dolarów, a prognozy przewidują wzrost tych przychodów do 1,51 miliarda dolarów w 2019 roku.