Trzy miliony “dolarówek równości”

Rynek Top News kwie 28, 2019 at 12:30 pm

zz monetaDo obiegu weszła w Kanadzie specjalna “moneta równości”, wybita z okazji 50-lecia zniesienia zakazu kontaktów homoseksualnych.

Nową monetę o wartości 1 dolara, jako pierwszy zaprezentował minister finansów Bill Morneau podczas ceremonii w centrum LGBTQ w sercu “gejowskiej wioski” w Toronto.

Królewska Mennica Kanady wybiła 3 miliony egzemplarzy. Jej projekt zatwierdził wcześniej premier Justin Trudeaum aby uczcić 50-lecie depenalizacji kontaktów homoseksualnych, które zostały zalegalizowane w Kanadzie w 1969 przez ojca obecnego premiera kraju – Pierre’a Trudeau, który jako ówczesny minister sprawiedliwości zaproponował w 1967 zmiany w kodeksie karnym. Mówił, że “Nie ma miejsca dla Państwa w sypialniach narodu”.

Kolektorska wersja monety wybita w srebrze kosztuje $49.95

Kolektorska wersja monety wybita w srebrze kosztuje $49.95

Minister finansów Bill Morneau najpierw pokazał “monetę równości” w relacji na żywo na Facebooku, a później jej zdjęcie zostało opublikowane w mediach społecznościowych.

Na monecie znajduje się słowo “równość” w dwóch językach urzędowych Kanady – angielskim i francuskim – “EQUALITY-ÉGALITÉ”. Autorem projektu jest Joe Average z Vancouver.

Więcej - TUTAJ.