Ulubiona roślina Indian

Porady babci Jelonki kwie 30, 2019 at 10:40 pm

g7Indianie zamieszkujący Amerykę wykorzystywali go jako antidotum na wszystkie choroby. Pomagał przy bólach brzucha, wzdęciach, zakażeniach, chorobach dróg oddechowych, a nawet na ukąszenia owadów. Jednak jego największą zaletą jest zwiększanie odporności organizmu.

Gorzknik kanadyjski (ang. Goldenseal)  potrafi zmobilizować nasz układ immunologiczny do walki z infekcją, jednocześnie samemu zwalczając bakterie i wirusy. To zioło powinno znajdować się w każdej apteczce, by można je zażyć w przypadku pierwszych objawów przeziębienia, grypy, czy zapalenia zatok.

Głównymi substancjami czynnymi zawartymi w gorzkniku są alkaloidy – berberyna i hydrastyna. Pierwszy z nich, czyli berberyna nadaje korzeniom ziela jaskrawożółtą barwę. Dlatego też Indianie i pierwsi koloniści z Europy używali ich jako barwnik. Zapewnia ona również gorzki smak rośliny. Dodatkowo berberyna ma działanie  przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, antynowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwnadciśnieniowe, antydepresyjne oraz obniżające poziom cholesterolu we krwi.

g2Gorzknik kanadyjski może również pomóc przy łagodnych przypadkach infekcji dróg moczowych, medycyna naturalna wykorzystuje tę roślinę głównie do leczenia przypadłości kobiecych. Roślina wpływa pobudzająco na mięsień macicy i zmusza go do samoistnych skurczów. Co ciekawe, jest pomocna przy hamowaniu zbyt obfitego krwawienia miesiączkowego bądź tego związanego z okresem przekwitania. Ponadto wyciąg z gorzknika kanadyjskiego wspomaga leczenie infekcji intymnych, np. drożdżycy, i poważniejszych stanów zapalnych narządów rodnych. Gorzknik polecany jest także panom, przy chorobach prostaty.

Przy problemach z żołądkiem, jelitami, niestrawności i biegunkach wystarczy łyżeczkę rozdrobnionych kłączy zalać szklanką gorącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Po odcedzeniu napar jest gotowy do spożycia. Taka mikstura pomoże złagodzić ból brzucha oraz uniknąć przykrych skutków przejedzenia się. Przy niestrawności warto pić napar trzy razy dziennie, przygotowując za każdym razem świeży wywar.

g1Gorzknik można stosować również w formie nalewki. By ją przygotować zalewamy 50 g wysuszonych kłączy rośliny 1 litrem 40% wódki. Składniki dokładnie mieszamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Nalewka jest gotowa po odcedzeniu. W przypadku nieżytu gardła pijemy ½ łyżeczki nalewki 3-6 razy dziennie, w zależności od intensywności infekcji, jednak nie dłużej niż 3 tygodnie!

Gorzknik możemy stosować także zewnętrznie.Ze względu na działanie antyseptyczne płukanie jamy ustnej wywarem z gorzknika kanadyjskiego sprawi, że pozbędziemy się pleśniawek. Przemywanie oczu przyniesie ulgę w zapaleniu spojówek. Ponadto wcieranie w skórę wywaru wyleczy stany zapalne takie jak: owrzodzenia, grzybicę i wypryski. Roślina ta zwalcza nie tylko grzyby, bakterie i wirusy, ale także pasożyty.

g9UWAGA! Niewskazane jest przyjmowanie gorzknika przez kobiety w ciąży i osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Nie może być również przyjmowany przez osoby z hipoglikemią (niedocukrzenie) oraz chorujące na stwardnienie rozsiane lub toczeń, a także osoby po przeszczepach.