Darlington remontuje reaktory

Rynek maj 1, 2019 at 4:00 pm
Elektrownia jądrowa Darlington

Elektrownia jądrowa Darlington

Po zainstalowaniu wszystkich kanałów paliwowych zakończona została przebudowa rdzenia reaktora Candu w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Darlington w Ontario. To pierwszy z 10 reaktorów, które zaplanowano do remontu.

Reaktor CANDU (Canadian Deuterium Uranium) o mocy 878 MWe jest opracowanym w Kanadzie ciężkowodnym reaktorem ciśnieniowym, w którym rolę moderatora i chłodziwa pełni ciężka woda. Rdzeń znajduje się w dużym cylindrycznym, niskociśnieniowym zbiorniku stalowym (tzw. kalandria), wypełnionym ciężką wodą. Przez ten zbiornik przechodzi 480 poziomych ciśnieniowych kanałów paliwowych (rur), przez które przepływa woda (ciężka) chłodząca w wysokiej temperaturze pod dużym ciśnieniem. Chłodziwo odbiera wytwarzane w paliwie ciepło i przenosi je poza rdzeń do wymienników ciepła. Tam jest oddawane do drugiego obiegu (wtórnego), zawierającego zwykłą (lekką) wodę.

Modernizacja reaktora mająca na celu przedłużenie okresu jego eksploatacji o kolejne 30 lat wymaga wymiany zarówno wszystkich kanałów paliwowych, jak i tysięcy innych elementów pomocniczych. Musiano dosłownie odbudować rdzeń reaktora zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości.

Modernizację Darlington 2 rozpoczęto w 2016 roku. Reaktor został wyłączony i odłączony od sieci energetycznej oraz wyładowano z niego paliwo. Ostatni z 480 kanałów paliwowych usunięto 3 maja 2018 roku, a prace remontowe rozpoczęto w czerwcu 2018 roku.

Kolejny etap modernizacji obejmuje załadunek paliwa przewidziany na trzeci kwartał bieżącego roku i ponowne uruchomienie bloku na początku 2020 r.

Pełna modernizacja elektrowni jądrowej Darlington ma zakończyć się w 2026 roku. Ma w niej udział Polska, gdyż w ramach przygotowań do remontu bloku Darlington 3 wrocławskie zakłady General Electric wykonały 400-tonowy stojan generatora, który jest obecnie przewożony do Kanady, gdzie zostanie zainstalowany w hali turbin. Ładunek opuścił już zakład i z portu w Gdyni płynie już do portu Saint Lawrence.

Program modernizacji reaktorów jądrowych w Kanadzie zakłada przeprowadzenie remontu 10 reaktorów Candu: 6 w elektrowni jądrowej Bruce i 4 w elektrowni jądrowej Darlington. Wszystkie 10 remontów ma zostać ukończone do 2033 roku. Pozwoli to na dalszą eksploatację reaktorów przez 30-35 lat.