Święto Konstytucji 3 maja na… Queen’s Park

Polacy w Kanadzie Top News maj 3, 2019 at 12:15 pm

Screen Shot 2019-05-03 at 10.58.55W siedzibie rządu i parlamentu prowincji Ontario odbyła się wieczorem 1 maja uroczystość poświęcona 228. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie, drugiej na świecie (po amerykańskiej).  

Gospodarzem wieczoru była poseł z Mississauga Center – Natalia Kusendova. Uczestniczyli w nim także inni posłowie polskiego pochodzenia – Jeff Yurek minister transportu), John Yakabuski (zasobów naturalnych i leśnictwa) oraz Kinga Surma. Wśród zaproszonych gości znalazł się także konsul RP Krzysztof Grzelczyk, byli posłowie Władysław Lizoń i Ted Opitz oraz przedstawiciele organizacji polonijnych.

Dzięki inicjatywie Natalii Kusendovej w siedzibie Parlamentu Ontario zaprezentowano tekst dokumentu z 1791 roku i podkreślono jego wagę w dziejach Polski i Europy, jako bardzo postępową jak na swoje czasy. Przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe.

Screen Shot 2019-05-03 at 10.51.32

Podczas uroczystości na Queen’s Park często podkreślano, że Polacy w Kanadzie od zawsze świętują rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Polacy mieszkający poza Polską określają się jako “Polonia” i wszędzie jesteśmy niezwykle dumni z historii naszego narodu - powiedziała zebranym Natalia Kusendova. - Dumni z naszego wkładu w demokrację w Europie jak i z tego, jak historia okazała się fundamentem naszych działań na całym świecie, gdzie Polacy opowiadają się za demokracją, sprawiedliwością i rządami prawa, ponieważ wiemy, jak trudno wywalczyć te wolności. Wiele z tych polskich, demokratycznych wartości znajduje odzwierciedlenie w Kanadyjskiej Karcie Praw i Wolności. Jestem dumna, że mogę dziś reprezentować Polskę w Queen’s Park i świętować dzień polskiej konstytucji wraz moimi kolegami z parlamentu i Ontaryjczykami polskiego pochodzenia.

Screen Shot 2019-05-03 at 10.55.48

- Polska społeczność w Kanadzie jest tutaj głęboko zakorzeniona. Widzimy to w ogromnym poparciu i uznaniu, z jakim spotyka się co rok Święto Konstytucji 3 maja – powiedział minister Jeff Yurek. - Jako przedstawiciel drugie pokolenia Polaków w Kanadzie z dumą mogę podkreślić, że wartości wolności, demokracji i rządów prawa są tymi wartościami, które Kanada dzieli z Polską.

zz kusendova2

- 3 maja stał się nieodłączną częścią działań obywatelskich i patriotycznych dla osób polskiego pochodzenia w wielu miastach na całym świecie. Jako syn Paula Yakabuskiego, pierwszego posła polskiego pochodzenia wybranego w Ontario, jestem dumny ze swojego polskiego dziedzictwa i szczęśliwy, widząc uroczystości w Queen’s Park – powiedział minister John Yakabuski.

Według spisów wyborczych, ponad 1 milion Kanadyjczyków identyfikuje się jako Polacy. Większość z nich mieszka w Ontario, a największym miejskim skupiskiem polskiej diaspory jest Mississauga.

Więcej - TUTAJ.

Natalia Kusendova (z prawej) i team organizujący uroczystości w Queen’s Park

Natalia Kusendova (z prawej) i team organizujący uroczystości w Queen’s Park