Papierosy tylko w brzydkich pudełkach

Kanada Series Top News maj 5, 2019 at 4:00 pm

zz papierosyOd 9 listopada wszystkie papierosy sprzedawane w Kanadzie będą opakowane tak samo – w brązowe pudełka, z jednolitym liternictwem, bez reklam i designerskich elementów. 

Kanada jest kolejnym państwem, które zmniejsza atrakcyjność opakowań papierosów, aby zniechęcić ludzi do palenia. Są to zasady wprowadzane na podstawie ustawy przyjętej przez parlament jesienią 2018 roku.

Podobne przepisy obowiązują już w 13 innych krajach na świecie, m.in. we Francji od 2017 roku, Australii od 2012 roku, Irlandii, Norwegii i Nowej Zelandii od 2018 roku – wyjaśniło w komunikacie kanadyjskie ministerstwo zdrowia.

Celem rządu w Ottawie jest zmniejszenie odsetka palaczy wśród Kanadyjczyków do 5% w 2035 roku. Na razie, według danych statystycznych, w 2017 roku 18% Kanadyjczyków w wieku powyżej 15 lat deklarowało palenie papierosów w minionym miesiącu.

Dozwolone wzornictwo opakowań papierosów odwołuje się m.in. do badań naukowych, z których wynika, że zwykłe i ujednolicone opakowania zmniejszają atrakcyjność produktów tytoniowych, szczególnie wśród młodych ludzi. Dodatkowo, jak podkreśliło ministerstwo, badania naukowe wykazały, że ostrzeżenia dotyczące ryzyka chorób są bardziej zauważane i skuteczne, jeśli pojawiają się na nieciekawie wyglądających opakowaniach.

zz papierosy3

Od listopada wszystkie legalnie sprzedawane papierosy będą więc w paczkach w kolorze brązowym, o odcieniu takim jak ma m.in. papierowy sznurek. Nie będzie dowolności napisów – tylko zaakceptowany tekst, który będzie mógł się znajdować w wyznaczonych miejscach, pisany tylko taką czcionką, na jaką zezwalają przepisy, czyli Lucida Sans Serif.

W przepisach wskazano dokładnie, jak może wyglądać opakowanie, jak mają się otwierać kartony i paczki. Zastrzeżono też, że marka papierosów może pojawiać się na opakowaniach, ale bez użycia koloru. Papierosy mogą mieć średnicę tylko między 7,65 mm a 8 mm i być długości między 70 a 73 mm w przypadku zwykłych papierosów i 82 do 85 mm w przypadku tzw. king size.

zz papierosy2

Zrzeszenie właścicieli niewielkich sklepów, Convenience Industry Council of Canada, opublikowało komunikat, w którym narzeka, że zamiast zająć się problemem nielegalnych papierosów ocenianym na 20 proc. rynku, rząd utrudnia życie sprzedawcom, którzy dostosowali się do wszystkich narzucanych zasad sprzedaży i co roku dostarczają 9 mld dol. podatku od wyrobów tytoniowych.

Jednak w uzasadnieniu do nowych przepisów rząd podkreślił, że co roku przyczyną ponad 45 tys. zgonów w Kanadzie są właśnie papierosy, a koszty związane z paleniem papierosów to 16,2 mld dol. rocznie, z czego same koszty opieki zdrowotnej to 6,5 mld dol.

Więcej - TUTAJ.