Asia Bibi już w Kanadzie

Kanada Top News maj 8, 2019 at 12:30 pm

zz asia1Katoliczka z Pakistanu, Asia Bibi – która spędziła 8 lat w więzieniu, czekając na egzekucję za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, lecz ostatecznie została uniewinniona – przyjechała z Pakistanu do Kanady aby połączyć się tu ze swoimi dziećmi.

Informacje takie podał najpierw Reuters, powołując się na prawnika kobiety. „Dowiadywałem się dostępnymi kanałami i zgodnie z nimi Asia Bibi wyjechała do Kanady” – powiedział prawnik Saif Ul Malook. Potwierdził, że kobieta wraz z mężem dotarła tu wczoraj. W Kanadzie przebywają dzieci Pakistanki.

Według nieoficjalnych informacji z MSZ Pakistanu Asia Bibi opuściła kraj z własnej woli przy pełnym wsparciu pakistańskiego rządu, który zagwarantował jej bezpieczeństwo. Agencja EFE przytacza wypowiedzi osób z otoczenia katoliczki, według których w Kanadzie zaproponowano jej azyl.

zz asia3

Urodzona w 1971 roku Asia Bibi, a właściwie Asia Noreen, była pierwszą kobietą skazaną w Pakistanie na śmierć na mocy drakońskiej ustawy za rzekomą obrazę islamu lub Mahometa.

Pod koniec stycznia Sąd Najwyższy Pakistanu podtrzymał wyrok z 2018 roku uniewinniający chrześcijankę, skazaną w 2010 roku. Sąd oddalił apelację islamistów, którzy żądali wykonania najwyższego wymiaru kary i grozili też kobiecie śmiercią. Decyzja ta usunęła ostatnią przeszkodę prawną, by Asia Bibi mogła opuścić Pakistan, gdzie kobieta żyła w nieznanym miejscu pod ścisłą ochroną władz.

zz asia2

W listopadzie 2018 roku premier Justin Trudeau poinformował, że jego rząd rozmawia z władzami Pakistanu na temat udzielenia pomocy Asi Bibi.

Od ogłoszenia wyroku uniewinniającego 31 października 2018 roku Asia Bibi musiała korzystać z ochrony pakistańskich władz w oczekiwaniu na zakończenie postępowania sądowego.

Więcej - TUTAJ.