Pożar szkoły – przypadek, czy podpalenie?

Lokalnie Series Top News maj 8, 2019 at 6:00 am

aaszkola6

W 90-letniej szkole średniej usytuowanej na zachodnim krańcu Toronto wybuchły dwa pożary.

W gaszeniu ognia w rejonie Eglinton Avenue i Trethewey Drive brało udział co najmniej 150 strażaków.

Szef torontońskiej straży pożarnej Matthew Pegg powiedział, że do wtorkowego wieczora gaszący pożar odnieśli sukces i znaczący postęp w walce z ogniem i dymem, ale dodał, że daleko jest jeszcze do całkowitego skończenia akcji gaśniczej.

Ekipy ratunkowe zostały wezwane do szkoły około godziny 14.15 w poniedziałek. Pożar wybuchł w audytorium, ale szybko został ugaszony. Według ratowników medycznych dwie osoby, w tym strażak, zostały przewiezione do szpitala z drobnymi obrażeniami. Jednak tuż przed godziną 15:30 we wtorek strażacy zostali ponownie wezwani na do szkoły po tym, jak płomienie i ciężki dym znów zaczęły wydobywać się z widowni audytorium.

aaszkola4

- Poniedziałkowy pożar był badany przez Urząd Marszałka Ognia, policję w Toronto i straż pożarną w Toronto – stwierdził Matthew Pegg – W oparciu o informacje od pierwszych przybywających załóg wszystko wskazuje na to, że ogień, z którym mamy do czynienia we wtorek, jest niezależny od ognia, z którym mieliśmy do czynienia w poniedziałek.

Pod wpływem ognia sufit na pierwszym piętrze szkoły zwalił się poniżej sceny audytorium.

- Obawiamy się, że wybuch tego pożaru może być bardzo podejrzany – powiedział supt. Ron Taverner z torontońskiej policji. Oświadczył, że w tym momencie nie będzie rozwijał tematu. Dodał, że najpierw musi zostać ugaszony ogień zanim rozpocznie się śledztwo w sprawie ewentualnego podpalenia.

Matthew Pegg powiedział, że jest w stanie uchronić przed ogniem siłownię, basen i bibliotekę, ale spodziewa się bardzo dużych uszkodzeń głównej części budynku szkolnego.

aaszkola

- Biorąc pod uwagę intensywność i objętość ognia w środkowej części budynku, spodziewam się, że zobaczę nadzwyczajną ilość uszkodzeń w tej części budynku – powiedział Pegg.

Początkowo poproszono uczniów i pracowników York Memorial o zgłoszenie się do George’a Harveya C.I. we wtorek o zwykłej godzinie rozpoczęcia zajęć. Jednak tuż przed godziną 11.00 TDSB ogłosił, że George Harvey został ewakuowany z powodu dymu z pożaru i że zajęcia zostaną odwołane na resztę dnia.

Z powodu ogromnej ilości dymu w powietrzu ewakuowano także Silverthorn C.S., Keelsedale Junior Public School i Charles E. Webster Public School.