Zmarł Jean Vanier, twórca wspólnot Arka oraz Wiara i Światło

Kanada Series Top News maj 8, 2019 at 4:00 pm
Jean Vanier przed kościołem St Martin in the Fields w Londynie

Jean Vanier przed kościołem St Martin in the Fields w Londynie

Kanadyjski filozof i pisarz  Jean Vanier to jeden z najwspanialszych chrześcijan naszych czasów. Był przyjacielem osób niepełnosprawnych, głęboko zaangażowanym obrońcą ubogich i słabych.

Człowiek, który dokonał kopernikańskiego zwrotu w naszym stosunku do ludzi niepełnosprawnych intelektualnie – uznał ich za partnerów, nie tylko podopiecznych; za osoby, od których pełnosprawni mogą się wiele nauczyć. Iloraz inteligencji mają niski, wysoki jednak iloraz serca.

Urodzony w roku 1928 syn gubernatora generalnego Kanady, doktor filozofii, odrzucił możliwość wygodnego życia, zamieszkał we francuskiej wiosce Trosly z trzema upośledzonymi. Zabrał ich z zakładu opieki, gdzie czuli się bardzo źle. Zainicjował w ten sposób międzynarodowy ruch nazwany Arką (L’Arche).

Powstały domy, w których mieszkają razem niepełnosprawni i pełnosprawni. Jean Vanier był głęboko wierzącym katolikiem, ale Arka jest dla wszystkich.

Oprócz domów na całym świecie jest też bardzo wiele grup przyjacielskich pod nazwą „Foi et Lumiere” (Wiara i Światło), w których spotykają się systematycznie niepełnosprawni i pełnosprawni mieszkający we własnych rodzinach. Także w przekonaniu, że nikt nie jest naprawdę mocny. Potrzebuje wsparcia innych.

Vanier i jego podopieczni

Vanier i jego podopieczni

Urodzony 10 września 1928 r. w Genewie (jego ojciec pełnił w Szwajcarii służbę dyplomatyczną) Jean Vanier zmarł 7 maja w Paryżu, miał 90 lat.

Więcej - TUTAJ.