Matt Komorowski – Polak z Kanady, który nieustanie awansuje

Polacy w Kanadzie Series Top News maj 9, 2019 at 10:00 am

zz komorowskiNajpierw był szefem sprzedaży, a potem dyrektorem zarządzającym PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej. Ale ponad dwuletnia przygoda Matta Komorowskiego z tym stanowiskiem właśnie się kończy. Właśnie awansował na stanowisko starszego dyrektora i szefa partnerstw na rynkach międzynarodowych w biurze PayPal w Singapurze.

Wychował się w Kanadzie. Skończył tu handel i finanse na University of Toronto – Rotman School of Commerce.

W Polsce miał początkowo spędzić dwa lata. Ale skończyło się na jedenastu.

Od sześciu lat Matt Komorowski pracuje w PayPal – wielkiej międzynarodowej spółce zajmującej się płatnościami, z naciskiem na te bezgotówkowe.

Doskonale widział i docenił zmiany, jakie zaszły w tym względzie także w Polsce. - Polska jest dzisiaj znacznie bardziej otwarta, niesamowicie się rozwinęła pod każdym względem, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę, czy nawet takie kwestie, jak obsługa klienta. Gdy przyjechałem tutaj z Kanady w 2007 roku, obsługa klienta prawie nie istniała – przekonuje Matt Komorowski.

Teraz wychodzi na to, że jego przygoda z Polską kończy się. Zdobyte tam doświadczenie ma mu się przydać już gdzieś indziej – w Singapurze, gdzie ma być szefem partnerstw na rynkach międzynarodowych. Być może tam też będzie zajmował się tym, czym ostatnio w Europie – rozszerzeniem przez PayPal usługi darmowych płatności peer-to-peer na kolejne rynki. Chociaż sam jest świadom, że nie zawsze każde rozwiązanie można wszędzie dopasować.

- Im bardziej uniwersalne rozwiązania, tym łatwiej wdrożyć biznes w innych krajach. Nie zawsze jest jednak tak, że pomysł chwyci w każdym państwie. Może wypali w Czechach i Hiszpanii, a w innych krajach już nie. Wówczas też trzeba umieć się do tego dostosować – twierdzi Matt Komorowski.

PayPal powstał w 1998 r. i początkowo służył tylko do przesyłania pieniędzy za pomocą telefonów komórkowych. Dzisiaj to światowy potentat obecny w ponad 190 krajach. A już w połowie 2017 r. liczba aktywnych kont przekroczyła granicę 200 mln.