Poseł z Niagary pod ogniem krytyki za swój sprzeciw wobec aborcji

Lokalnie Top News maj 10, 2019 at 6:00 am
Poseł Sam Oosterhoff

Poseł Sam Oosterhoff

Opozycja jest oburzona i wściekła po tym, jak konserwatywny poseł wziął aktywny udział w antyaborcyjnym wiecu przed gmachem parlamentu Ontario.

Sam Oosterhoff, poseł do ontaryjskiej legislatury z okręgu Niagara West wziął udział w czwartkowej demonstracji ludzi skupionych w ruchu „prolife”, którzy w 50. rocznicę legalizacji aborcji w Kanadzie wyrazili swój sprzeciw przeciwko zabijaniu dzieci w łonie matki.

- Jestem pro-life. Wierzę, że dzieciom powinno się pozwolić żyć, bez względu na to, jak małe są – powiedział do zgromadzonych Oosterhoff – Przetrwaliśmy 50 lat aborcji w Kanadzie i będziemy walczyć o to, aby aborcja w naszym życiu była nie do pomyślenia.

Antyaborcyjny wiec na Queen’s Park w czwartek odbył się obok podobnej demonstracji przed gmachem parlamentu federalnego w Ottawie.

Oosterhoff w rozmowie z reporterem CBC News stwierdził, że nie ma problemu z podnoszeniem tych kwestii w ustawodawstwie prowincji lub gdziekolwiek indziej.

- Nie mam problemu z mówieniem o znaczeniu poszanowania życia bez względu na to, jak małe jest dziecko – powiedział Oosterhoff.

Podziękował ludziom za udział w torontońskim wiecu.

- Dziękuję za to, że przyszliście. Jesteście pionierami, ponieważ wierzycie w prawa matek i dzieci – powiedział do zgromadzonych poseł.

Parlamentarzyści Sam Oosterhoff, Christina Mitas  i Will Bouma wystąpili na antyaborcyjnym wiecu na Queen's Park.

Parlamentarzyści Sam Oosterhoff, Christina Mitas i Will Bouma wystąpili na antyaborcyjnym wiecu na Queen’s Park.

Oosterhoff był jednym z trzech konserwatywnych posłów, którzy pojawili się na demonstracji. Obok niego obecni byli Christina Mitas, posłanka z okręgu Scarborough Center i Will Bouma, poseł z okręgu Brantford-Brant.

Udział posłów w antyaborcyjnym proteście wywołał skrajne oburzenie i protesty po stronie opozycji.

Posłanka z ramienia NDP z okręgu Nickel Belt, France Gélinas, podczas posiedzenia parlamentu zapytała premiera Douga Forda, czy wspiera swoich posłów obecnych na wiecu.

Ford nie odpowiedział na to pytanie i przekazał głos ministrowi energii Gregowi Rickfordowi.

Rickford w swoim wystąpieniu poruszył różne tematy, w tym głównie kwestię podatku od emisji dwutlenku węgla, ale całkowicie pominął temat antyaborcyjnej demonstracji.

Ford wydał później oświadczenie stwierdzając, że kwestia aborcji nie była częścią jego wyborczego programu.

- Ontario PC Party to duża partia. Witamy w niej członków z różnych środowisk i o różnych przekonaniach – powiedział Ford – Rząd nie ma zamiaru ponownie rozpoczynać debaty aborcyjnej.

Po oświadczeniu Forda, Oosterhoff został ponownie zapytany przez media o swoje stanowisko w sprawie aborcji.

- Zacytuję doktora Seussa: „człowiek jest człowiekiem bez względu na to, jak małym” – odparł Oosterhoff.

Liderka oficjalnej opozycji Andrea Horwath a jednocześnie posłanka z okręgu Hamilton Centre ostro potępiła premiera Forda, że niewystarczająco dobitnie potępił posła ze swojej partii.

- Jesteśmy przerażeni, że Doug Ford nadal odmawia potępienia niebezpiecznych, antycywilizacyjnych i antykobiecych wypowiedzi posła – powiedziała Horwath – Każda kobieta ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej, rodziny i swojego ciała, w tym do decyzji o bezpiecznej medycznej aborcji. Sam Oosterhoff i Doug Ford nie mają prawa tego kwestionować – perorowała Horwath.