Burmistrz śle listy do torontońskich Torysów

Lokalnie Top News maj 12, 2019 at 6:00 am
Zdaniem Johna Tory'ego ograniczenie dotacji na opiekę nad dziećmi w Toronto zmusi niektórych rodziców do rezygnacji z pracy, by mogli zająć się dziećmi w domu.

Zdaniem Johna Tory’ego ograniczenie dotacji na opiekę nad dziećmi w Toronto zmusi niektórych rodziców do rezygnacji z pracy, by mogli zająć się dziećmi w domu.

Burmistrz Toronto, John Tory, napisał listy do jedenastu konserwatywnych posłów do parlamentu prowincyjnego, w których opisał wpływ jaki będą miały cięcia dotacji budżetowych na opiekę nad dziećmi i ich rodzinami.

W piątek Tory w listach zaapelował do posłów, by zwrócili się do prowincyjnej minister edukacji Lisy Thompson z prośbą o przywrócenie dawnej kwoty 84,8 miliona dolarów, która do tej pory była przeznaczona w budżecie na opiekę nad dziećmi w Toronto. Brak tej sumy pieniędzy może spowodować utratę dotacji dla 6166 rodzin.

„Koszty opieki nad dziećmi w Toronto są znacznie wyższe niż w pozostałej części prowincji. Średni roczny koszt opieki nad dzieckiem w Toronto wynosi 35430 dolarów na dziecko w wieku niemowlęcym i przedszkolnym” – napisał Tory w jednym z listów – „Jak wiecie, wielu mieszkańców w waszych okręgach wyborczych nie jest w stanie pokryć tych kosztów bez wsparcia. Zmniejszenie finansowania opieki nad dziećmi w Toronto zmusi więcej rodzin do podejmowania trudnych wyborów dotyczących przyszłości ich dzieci.”

John Tory

John Tory

Kopia listu skierowanego do posła Romana Barbera reprezentującego okręg York Centre, która została przekazana mediom i wskazuje, że istnieje 1075 subsydiowanych pomieszczeń opieki nad dziećmi, które są obecnie zagrożone, a także pozbawia nadziei 597 dzieci na liście oczekujących na subsydia.

List Tory’ego wskazuje również, że na liście oczekujących na dotacje w całym mieście jest 13000 dzieci, a liczba, o której mówi „wzrośnie, jeśli miasto będzie zmuszone zmniejszyć liczbę dzieci, którym może pomóc”.

Ministerstwo Edukacji poinformowało miasto o ograniczeniu finansowania opieki nad dziećmi w notatce wysłanej 18 kwietnia.

W raporcie opublikowanym w czwartek, dyrektor miasta Chris Murray oszacował, że w mieście nastąpi bezpośrednia redukcja finansowania opieki nad dziećmi o 28,6 miliona dolarów w 2019 roku, a także kolejne 56,2 miliony dolarów z powodu zmian w podziale kosztów.

Premier Doug Ford powiedział, że miasto może znaleźć pieniądze w swoim budżecie na pokrycie niedoboru poprzez poprawę „wydajności i racjonalizację wydatków”. Tory zauważył, że zmiany zostały wprowadzone na długo po tym, jak miasto przyjęło budżet.

- Jestem gotów usiąść, nasi urzędnicy są gotowi usiąść z przedstawicielami prowincji i znaleźć sposób, w jaki możemy im pomóc w ich problemach finansowych. Ale nie jest takim sposobem wysyłanie jednostronnego e-maila w środku w nocy informującego o ograniczeniu o połowę funduszy na opiekę nad dziećmi lub na zdrowie publiczne – powiedział w sobotę burmistrz Toronto – Jestem gotów z nimi pracować, ale uważam, że te programy muszą być chronione.