Na wybranych odcinkach trzech autostrad dozwolona prędkość wzrośnie do 110 km/h

Lokalnie Top News maj 12, 2019 at 10:00 am

aapredkosc

W ramach pilotażowego projektu na trzech autostradach w Ontario wzrośnie limit prędkości do 110 km/h.

Minister transportu Jeff Yurek powiedział w piątek, że zmienione ograniczenia prędkości będą obowiązywać od połowy września na autostradach 402, 417 i QEW. Ma to pozwolić rządowi na monitorowanie natężenia ruchu i zmiany zachowań kierowców.

Wzrost limitu prędkości nastąpi na odcinku autostrady 402 z London do Sarni, na QEW pomiędzy St. Catharines a Hamilton i na autostradzie 417 z Ottawy do granicy Ontario z prowincją Quebec.

- Bezpieczeństwo jest najważniejszym priorytetem rządu, a każda z pilotażowych lokalizacji została starannie dobrana na podstawie wielu czynników, w tym możliwości dostosowania do wyższych prędkości – powiedział Yurek.

Minister wskazał, że dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak zwiększone oznakowanie i komunikaty, będą rozmieszczone wzdłuż autostrad serii 400. Ostrzegł kierowców, że poza obszarami projektu pilotażowego „wciąż obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h”.

Minister transportu Jeff Yurek ogłasza chęć wprowadzenia podwyższonej prędkości w towarzystwie posła do parlamentu prowincyjnego z okręgu Elgin-Middlesex-London, Boba Balley'a.

Minister transportu Jeff Yurek ogłasza chęć wprowadzenia podwyższonej prędkości w towarzystwie posła do parlamentu prowincyjnego z okręgu Elgin-Middlesex-London, Boba Balley’a.

Tak więc Ontario podąża śladem takich prowincji jak Alberta, Manitoba, Nowy Brunszwik i Saskatchewan, gdzie w ciągu ostatnich dwóch dekad podwyższono limit prędkości do ​​110 km/h.

W Kolumbii Brytyjskiej limit prędkości podwyższono w 2014 r. do 120 km/h, ale rząd szybko wycofał się z tej zmiany po tym, jak odnotowano gwałtowny wzrost poważnych kolizji na niektórych trasach.

Brian Patterson z Ontario Safety League zauważył, że choć nadmierna prędkość jest czynnikiem wielu wypadków, to wyższe limity prędkości nie miałyby „praktycznie żadnego wpływu”, gdyby kierowcy uważnie prowadzili swoje pojazdy i zachowali standardy bezpieczeństwa.

Przywódca Partii Zielonych Mike Schreiner powiedział, że popiera „opartą na dowodach ocenę” ograniczeń prędkości, o ile dla wprowadzających te zmiany bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem.

- Takie decyzje muszą być poprzedzone badaniami poczynionymi przez ekspertów, a nie na podstawie wymagań Douga Forda, który chce natychmiastowej gratyfikacji (jego pomysłów) – powiedział Schreiner.

UWAGA!

Mniej uważnych czytelników uczulamy na to, że wzrost dozwolonej będzie obowiązywał od 16 września. Odradzamy więc mocniejszego naciskania pedału gazu na wyznaczonych odcinkach autostrad już od jutra.