Ogród pełen ziół

O ogrodach bez ogródek maj 12, 2019 at 9:52 pm

Zioła są najbardziej szczodre ze wszystkich roślin. Aromatyczne, z kolorowymi kwiatami, liśćmi o różnych kształtach, ozdobne i lecznicze  Większość ziół to rośliny miododajne-przyciągają do ogrodu pszczoły i motyle. Przekształcają też nasze posiłki w prawdziwą ucztę i korzystnie działają na zdrowie.

Każdy z nas może założyć swój większy lub mniejszy  ogródek ziołowy. Będziemy wówczas mogli mając ochotę na miętową herbatę lub świeżą bazylię do sosu pomidorowego po prostu sięgnąć do doniczki lub rabaty. Wkomponujmy je w rabatę kwiatową lub zasadźmy w pojemniki lub w donice. Ważne, aby były  stosunkowo blisko domu, by wychodzenie po zioła nie było uciążliwe. Uprawiane w odpowiednich warunkach odwdzięczą się nam bujnym wzrostem i wspaniałym aromatem. Na stanowiskach słonecznych najlepiej będą się czuły  takie zioła jak bazylia, tymianek, melisa, estragon, szałwia, oregano, rozmaryn i cząber. W półcieniu natomiast sprawdzi się uprawa trybuli, mięty i lubczyku.

f1182b615bf4a2cac2b14373f590537c

Gleba nie powinna być kwaśna- powinna zawierać próchnicę i być przepuszczalna, przed posadzeniem ziół należy pozbawić ją  chwastów i spulchnić .Najwyższe rośliny takie jak rozmaryn, estragon, bazylia, cząber, czy szałwia- posadźmy z tyłu, średnie jak- pietruszka, tymianek i oregano w środku, a niskie i płożące jak- tymianek i oregano na brzegu. Warto posadzić obok niskie aksamitki, lub nagietki, które uchronią nasze rośliny przed szkodnikami.

Pielęgnacja naszego zielnika to głównie podlewanie, ale umiarkowane, ponieważ zioła nie lubią stać w wodzie. Jeśli posadziliśmy je w ziemię z kompostem, nie potrzebujemy ich już zasilać- jeśli jednak tego nie zrobiliśmy należy je umiarkowanie nawozić nawozem naturalnym. Pamiętajmy o przycinaniu i nie dopuszczaniu do kwitnienia ziół. Regularne przycinanie pobudza je do rozkrzewiania, przyśpiesza wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu się nasion. Najbardziej aromatyczne są tuż przed zawiązanie kwiatów.

Bunches of assorted fresh herbs close up on wooden cutting board

Zioła ścinamy kilka razy w sezonie. Estragon, melisę, pietruszkę , koper i lubczyk zamroźmy, ponieważ suszone tracą walory smakowe. Lawendę i rozmaryn zalejmy oliwą, a zioła o intensywnym zapachu jak- oregano, szałwia muszkatołowa, tymianek i bazylia pokrójmy i zasypmy na kilka tygodni solą- da nam to wspaniałą przyprawę do mięs.

Nasze zioła, oprócz walorów smakowych i właściwości leczniczych mają również moc radzenia sobie z owadami. Tymianek pomaga walczyć z muszkami, a bazylia i mięta pieprzowa z komarami. To kolejny powód abyśmy zaprosili te rośliny do naszego ogrodu.

 Jadalne kwiaty

Wiele z naszych ziół i warzyw posiada jadalne kwiaty. Zawierają one drogocenne przeciwutleniacze oraz dużo witaminy C i A. Chaber ma płatki o  goździkowym smaku, będą one atrakcyjną ozdobą do sałatek. Rumianek świeży lub zasuszony jest świetny do herbaty. Liliowe kwiaty szczypiorku dodadzą pikantności sałatkom i zupom. Świeże lub skarmelizowane płatki róży są doskonałe do dekoracji ciast. Bergamotka ( pysznogłówka) nadaje wspaniały smak herbacie i urozmaica sałatki. Lawenda doda smaku wypiekom i lemoniadzie. Skarmelizowane płatki pierwiosnka posłużą zaś do dekoracji ciast.

pobrane (3)  images (1)

Kwiaty należy zrywać regularnie, aby pobudzić do wzrostu kolejne. Zebrane w słoneczny poranek będą najbardziej aromatyczne. Jedzmy tylko płatki tych kwiatów, które są przez nas dobrze rozpoznane.

   Zosia w ogrodniczkach