Lafiti za Kubicę czyli burza w szklance wody

Kanada Top News maj 14, 2019 at 6:00 am
Latifi i Kubica

Latifi i Kubica

Głośnym echem odbiła się publikacja “Le Journal de Montreal”.  Kanadyjscy dziennikarze chcieliby zobaczyć w Formule 1 swego rodaka Nicholasa Latifiego i znaleźli scenariusz odpowiadający ich oczekiwaniom. Problem w tym, że jest on wyjątkowo mało prawdopodobny.

- Williams powinien być zaniepokojony trudnościami, jakie sprawią Polakowi bardzo ciasne zakręty w Monako, następnym torze w kalendarzu. Na trasie, która wymaga częstych i ciasnych skrętów – pisze “Le Journal de Montreal”. – Zgodnie z doniesieniami, Kubica ma w kontrakcie klauzulę umożliwiającą zastąpienie go w trakcie sezonu. Na czele listy logicznych kandydatów do przejęcia tego miejsca jest nazwisko Nicholasa Latifiego. Ten Kanadyjczyk, urodzony w Montrealu, został zatrudniony w 2019 roku jako trzeci kierowca zespołu Williamsa.

Pędzi Robert Kubica

Pędzi Robert Kubica

Takie rozumowanie ma jednak kilka słabych punktów. Po pierwsze, ani zespół, ani sam kierowca nie mają wątpliwości co do możliwości Kubicy na torze Monte Carlo.

– Wiem, że Robert próbował każdego toru w symulatorze. Wiem z całą pewnością, że Monako to nie problem. Robert to najwyższej klasy profesjonalista. Jest gotowy fizycznie i psychicznie do tego wyzwania. Żadnych wymówek – mówił przed sezonem Igor Rossello, lekarz, który operował rękę Polaka po wypadku i potem się nim opiekował.

Po drugie, sam Latifi nie ma punktów uprawniających do uzyskania superlicencji pozwalającej na starty w Formule 1. Biorąc pod uwagę jego wyniki w Formule 2, można założyć, że zdobędzie je po tym sezonie.

W jednym Kanadyjczycy faktycznie się nie mylą. Latifi pojedzie w Kanadzie w miejsce Kubicy – w pierwszym treningu w piątek. We Francji bolid odda mu George Russell.

Tor w Montrealu

Tor w Montrealu

Kanadyjczyk poprowadzi też bolid Williamsa w testach po Grand Prix Hiszpanii. O żadnej zamianie na wyścig nie ma jednak mowy.

Promotor wyścigu w Montrealu, Francois Dumontier, przyznał, że jego tor będzie w pełni przygotowany na odbywające się w przyszłym miesiącu zawody Formuły 1. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że modernizacja zaplecza toru Gillesa Villeneuve’a ma opóźniania.

Dumontier jednak stwierdził, że nowy kompleks boksów zostanie odsłonięty już w najbliższą środę (15 maja) przez samego prezesa F1, Chase’a Careya.

Wyścig w Monako – 2 niedzielę 26 maja.

W Montrealu – w niedzielę 9 czerwca.