Ontario rezygnuje ze specjalnych praw jazdy dla podróżujących do USA

Lokalnie Series Top News maj 14, 2019 at 12:30 pm

aaprawojazdy2

Rząd Ontario chce wyeliminować tzw. „ulepszone prawa jazdy”, które pozwalają na wjazd do Stanów Zjednoczonych na lądowych i wodnych przejściach granicznych bez paszportu.

Opcja tego rodzaju praw jazdy została wprowadzona w 2009 roku, kiedy po zamachu na World Trade Centre w Nowym Jorku Amerykanie zażądali od Kanadyjczyków posiadania paszportów lub innego bezpiecznego dokumentu identyfikacyjnego, by mogli wjechać do ich kraju drogą lądową lub morską. Okazało się jednak, że zainteresowanie posiadaniem takiego dokumentu wykazało stosunkowo niewielu mieszkańców Ontario.

Kolumbia Brytyjska i Manitoba również wprowadziły tego rodzaju prawa jazdy, a Quebec po krótkim ich funkcjonowaniu wycofał ten program. Inne prowincje odrzuciły pomysł, ponieważ był zbyt kosztowny lub nie było wystarczającego zainteresowania wśród mieszkańców tych prowincji.

Rzecznik Ministerstwa Transportu Bob Nichols mówi, że około 60 tysięcy mieszkańców ma obecnie bezpieczny identyfikator w swoich prawach jazdy spośród 10,2 miliona kierowców w Ontario.

Prawo jazdy z identyfikatorem kosztuje dodatkowe 40 dolarów więcej powyżej zwykłej opłaty, która wynosi 90 dolarów. Posiada ono chip o częstotliwości radiowej, który zawiera unikalny numer, który może odczytać służba graniczna zawierający dane osobowe, które identyfikują podróżnego w specjalnej, bezpiecznej bazie danych.

- Program przynosi około 182 tysięcy dolarów przychodów rocznie. Wyeliminowanie go zaoszczędzi prowincji około 100 tysięcy dolrów w kosztach administracyjnych – powiedział Nichols.

Rzecznik zauważył, że istnieją inne opcje, takie jak NEXUS, FAST i ePassport dla dokumentów uprawniających przekraczania granicy, które mogą być wykorzystywane również do podróży lotniczych.

- Rząd Ontario ułatwia życie ludziom i firmom w prowincji, dostarczając prostsze, szybsze i lepsze usługi – stwierdził Nichols – Wszelkie planowane zmiany zostaną wdrożone z zapewnieniem spokojnego transferu obecnym posiadaczom ulepszonych praw jazdy do tych nowych rozwiązań. Do posiadaczy kart zostanie wysłany list z informacjami o wszelkich zmianach w programie.

Każdy, kto obecnie dysponuje „ulepszonym prawem jazdy”, automatycznie otrzyma zwykłą licencję, gdy jego prawo jazdy będzie wymagało odnowienia.