Witold Bańka nowym szefem WADA w Montrealu

Polacy w Kanadzie Top News maj 16, 2019 at 12:30 pm

zz bankaMinister sportu i turystyki Witold Bańka został wskazany przez przedstawicieli rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) na nowego szefa tej organizacji. Spotkanie odbyło się w Montrealu. 

Bańka zostanie oficjalnie zatwierdzony na to stanowisko w listopadzie. Funkcję obejmie w styczniu.

W Radzie Fundacji, oczywiście oprócz prezydenta WADA i jego zastępcy, znajduje się po 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego oraz rządów krajów. Dotychczasowym szefem WADA był Brytyjczyk Craig Reedie. Piastował to stanowisko od 2014 r.

Kadencja Bańki rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. Polak został wyłoniony przez rządy krajów. We wspomnianej “18″ pięciu przedstawicieli ma Europa, po czterech Azja i kontynent amerykański, trzech Afryka i dwóch Oceania.

W lutym Rada Europy podjęła decyzję, że to były polski lekkoatleta, a obecnie minister będzie kandydatem Starego Kontynentu na szefa WADA.

Bańka w europejskim głosowaniu pokonał Norweżkę Lindę Hofstad Helleland (obecnie wiceprzewodnicząca WADA) oraz belgijskiego polityka Philippe’a Muytersa.

W ostatecznym głosowaniu drugim z kandydatów był Marcos Diaz z Dominikany. To były pływak długodystansowy, w strukturach WADA funkcjonował jako członek Komitetu Wykonawczego i Rady Fundacji. Bańka Komitecie Wykonawczym jest od maja 2017. Uzyskał 10 z 18 oddanych głosów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Bańka zrezygnuje z funkcji ministra sportu.