Niedoszli terroryści zwolnieni za kaucją

Lokalnie Top News maj 18, 2019 at 10:00 am

aakaucja

Aresztowani przed kilkoma dniami ojciec i syn, w których domu znaleziono materiały wybuchowe wraz z zapalnikami zostali przez sąd zwolnieni po wpłaceniu kaucji.

Śledczy twierdzą, że młodszy z dwóch oskarżonych był „na skraju radykalizacji” – poinformowała stacja telewizyjna CTV News Toronto.

9 maja York Regional Police otrzymała informacje od amerykańskiej służby celnej i granicznej oraz kanadyjskiej agencji granicznej o podejrzanych o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, którzy mieszkają w ich regionie.

Dzień później funkcjonariusze przeszukali dom na Larratt Lane, w pobliżu Shaftsbury Avenue i Bathurst Street gdzie znaleźli „niebezpieczne, wybuchowe materiały” i detonator.

aakaucja3

Mieszkańcy pobliskich domów zostali ewakuowani, a specjaliści od niebezpiecznych materiałów usunęli je z domu.

Z informacji medialnych wynika, że funkcjonariusze znaleźli w garażu domu Richmond Hill i przyległej szopie substancje chemiczne, w tym rtęć, czerwony fosfor i azotan amonu.

Policja znalazła także egzemplarz książki „The Anarchist Cookbook” zawierającej instrukcje dotyczące wytwarzania urządzeń wybuchowych, a także wytwarzania leków i modyfikacji urządzeń elektrycznych.

- Każda osoba, która coś wysadziła, korzystała z tej książki – mówi źródło.

13 maja policja aresztowała dwóch mężczyzn w związku ze sprawą.

Podejrzani, zidentyfikowani jako 18-letni Mahyar Mohammadiasl i 47-letni Reza Mohammadiasl zostali oskarżeni o posiadanie urządzenia wybuchowego.

Telefon komórkowy Mahyara Mohammadiasla jest w posiadaniu amerykańskiego FBI, a śledczy badają inne urządzenia elektroniczne będące w jego posiadaniu.

Zapytany o incydent na początku tego tygodnia, minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale powiedział, że śledztwo nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i jest w gestii działań lokalnej policji.

Po przesłuchaniu oskarżonych sędzia zwolnił obu z aresztu po wpłaceniu 50 tysięcy dolarów kaucji. Obaj będą również musieli przestrzegać surowych warunków ich zwolnienia.

Oskarżeni muszą stawić się w sądzie 6 czerwca.