Coraz większe problemy z odróżnianiem informacji od fake newsa

Kanada Top News maj 19, 2019 at 10:00 am

zz corazMieszkańcy Kanady mają coraz większe problemy z odróżnieniem prawdziwych informacji od fałszywych – wynika z najnowszego badania dla Canadian Journalism Foundation (CJF), fundacji wspierającej dziennikarstwo w tym kraju.

Kanadyjczycy są przy tym świadomi, że brak wiedzy uniemożliwia im odróżnianie dobrego dziennikarstwa od manipulacji.

Zapytany, czy zgadza się z opinią, że przeciętny Kanadyjczyk nie potrafi odróżnić rzetelnego dziennikarstwa od fałszu i pogłosek, 74 proc. zdecydowanie uznało, że to właściwy opis sytuacji – wykazało badanie Earnscliffe Strategy Group (ESG). Rok temu taką odpowiedź wybierało 63 proc. ankietowanych.

48 proc. Kanadyjczyków brakuje umiejętności rozróżniania między prawdziwą informacją a kłamstwem. Wiele osób wykazuje się przy tym dużym samokrytycyzmem; 40 proc. przyznaje, że wątpi w swoją zdolność rozróżniania między informacją a fake newsem.

Ponad połowa – 53 proc. – uczestniczących w badaniu informowała, że zdarzyło im się kliknąć w tytuł informacji w oczekiwaniu, że będzie to zrównoważone przedstawienie faktów, tymczasem artykuł posługiwał się zmanipulowaną informacją w celu przedstawienia jakiegoś programu politycznego. 46 proc. przyznało, że zajrzało do artykułu, którego nagłówek wyglądał jak informacja, jednak treść składała się z reklam lub płatnej zawartości.

Google News Initiative poinformowała, że przekazuje CJF milion dolarów na rozbudowę istniejącego programu edukacyjnego NewsWise. Celem tego programu jest upowszechnianie wiedzy jak odróżnić informację od kłamstwa. Na portalu Newswise.ca jest już wiele materiałów pokazujących czym się różni informacja od manipulacji, są też dostępne zajęcia na ten temat dla nauczycieli.

Kanadyjskie służby specjalne ostrzegają od dawna przed rozpowszechnianiem kłamstw i manipulacji w mediach społecznościowych przez obce państwa i organizacje. Wchodzące wkrótce w życie przepisy nakazują platformom internetowym prowadzenie rejestru przyjmowanych do emisji płatnych reklam politycznych podczas kampanii wyborczej.