Trochę mniej broni w Toronto

Lokalnie Series Top News maj 19, 2019 at 6:00 am

aabron4

Torontońskia policja zebrała ponad 2700 sztuk broni palnej od mieszkańców miasta w ramach programu wykupu broni, który zakończył się w piątek.

Akcja odzyskiwania broni była realizowana przez trzy tygodnie. Był to jeden z kroków podjętych przez radę miasta mających na celu rozwiązanie problemu zbrojnej przemocy w Toronto.

W informacji prasowej kierownictwo policji stwierdziło, że ​​liczba odkupionej broni jest w tym roku największa ze wszystkich tego typu akcji podejmowanych w przeszłości. Udało się odkupić ponad 1900 karabinów i 800 pistoletów. Wszystkie zostaną zniszczone.

 Mark Saunders

Mark Saunders

- Jesteśmy zadowoleni z udziału torontończyków, którzy zdecydowali się na pozbycie niechcianej broni ze swoich domów. Ta broń mogła stanowić potencjalne zagrożenie, jeśli wpadłaby w niepowołane ręce – powiedział szef torontońskiej policji Mark Saunders.

Burmistrz Toronto John Tory zgodził się z tym, mówiąc, że program uczyni wiele dobrego. Wskazał jednak, że trzeba zrobić znacznie więcej, aby zlikwidować lub znacznie ograniczyć przestępczość z użyciem broni palnej. Program jej wykupu był tylko jednym ze środków.

- Przemoc z użyciem broni pozostaje poważnym problemem zarówno dla społeczności, jak i organów ścigania. Wiemy, że likwidacja przemocy z użyciem broni będzie wymagało różnych kroków. Nie ma jednego magicznego sposobu – powiedział Tory – Ale każda broń, którą odkupiliśmy, to o jeden pistolet mniej w naszej społeczności i o jedna szansa jej potencjalnego użycia przez ludzi, którzy chcą powodować problemy w naszym mieście.

John Tory

John Tory

Mieszkańcy otrzymali odszkodowanie za przekazanie broni. Oddającym broń płacono 200 dolarów za karabiny i 350 dolarów za pistolety.

Ci, którzy oddali broń w ręce policji, nie będą karani za nielegalne posiadanie lub nieumiejętne przechowywanie broni palnej. W przeciwieństwie do niektórych podobnych programów w Stanach Zjednoczonych przekazywanie broni nie było anonimowe.

Podobna akcja wykupu broni miała miejsce w Toronto w 2008 roku. Odzyskano wtedy prawie 2000 sztuk broni, w tym 500 pistoletów.

Podczas akcji wykupu broni w 2013 roku, gdy za oddaną broń płacono 150 dolarów odzyskano 500 sztuk broni palnej.